Savunma sanayi personelinin eğitimine yönelik bilgisayar destekli simülasyonlarda arayüz tasarımı
Interface design in computer-based simulations for the training of defense industry personnel
- Tez No: 945645
- Danışmanlar: PROF. ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Savunma sanayi personelinin, gelişen askeri teknolojiler ve karmaşık operasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda güvenli ve etkin şekilde eğitilmesi stratejik bir öneme sahiptir. Bu tezde, bilgisayar destekli simülasyonlarda kullanılan arayüz tasarımlarının, personelin eğitim başarısına etkisi incelenmiştir. Literatür taraması ve uzman görüşleriyle savunma sanayine özgü eğitim ihtiyaçları ve kullanıcı beklentileri ortaya konmuştur. Tasarım ilkeleri ve kullanılabilirlik kriterleri doğrultusunda prototip arayüzler geliştirilmiş, bu arayüzler gerçekçi senaryolar altında test edilmiştir. Elde edilen veriler, görev odaklı düzenlemeler ve etkileşimli öğelerin kullanıcı performansını artırdığını göstermektedir. Araştırma sonucunda, iyi tasarlanmış simülasyon arayüzlerinin personelin sistemi daha hızlı kavramasını ve görev başarısını artırdığını ortaya koymuştur. Bu bağlamda, savunma sanayi simülasyonlarında arayüz tasarımı stratejik bir yatırım alanı olarak değerlendirilmiş ve geleceğe yönelik tasarım iyileştirmeleri için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effective and safe training of defense industry personnel is of strategic importance in light of evolving military technologies and complex operational demands. This thesis examines the impact of interface design in computer-based simulations on the training performance of defense personnel. Through a review of the literature and expert interviews, the specific training needs and user expectations in the defense sector were identified. Prototype interfaces were developed based on design principles and usability criteria, and tested under realistic, high-pressure scenarios. The findings indicate that mission-oriented layouts and interactive elements significantly enhance user performance. Results show that well-designed simulation interfaces enable personnel to comprehend complex systems more quickly and perform better in operational tasks. Therefore, investing in interface design for defense simulations is seen as a strategic priority, and recommendations are provided to guide future design improvements.