Düzlem İçi ve Dışı Hibrit Yapıya Sahip Karbon/Aramid Fiber Takviyeli Kompozitlerin Dinamik Yükler Altındaki Mekanik Davranışı
Mechanical Behavior of Carbon/Aramid Fiber Reinforced Composites With Inter-Ply and Intra-ply Hybrid Structure Under Dynamic Loads
  1. Tez No: 945646
  2. Yazar: İREM BAŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, hibrit yapıya sahip karbon ve aramid fiber takviyeli kompozit malzemelerin dinamik yükler altındaki mekanik davranışlarını incelemektedir. Hibrit kompozitlerin üstün özellikleri, farklı fiber türlerinin birleşimi sayesinde elde edilmekte ve bu durum, mekanik dayanım ve enerji absorpsiyonu gibi kritik performans kriterlerinde iyileşme sağlamaktadır. Araştırmada, düzlem içi ve dışı yükleme durumlarında malzemenin darbe dayanımı, enerji absorpsiyon kapasitesi ve hasar mekanizmaları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Deneysel çalışmalarda, düzlem içi ve dışı yapıya sahip farklı hibrit yapıların kombinasyonları değerlendirilmiş, darbe testleri yoluyla malzemenin enerji absorpsiyon kapasitesi ve kırılma davranışları incelenmiştir. Sonuçlar, karbon ve aramid fiberlerin kombinasyonunun, düzlem içi ve dışı yükleme koşullarına bağlı olarak farklı mekanik özellikler sergilediğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın bulguları, yüksek mukavemet ve enerji absorpsiyonu gerektiren uygulamalar için hibrit kompozitlerin tasarımında yol gösterici olmayı amaçlamaktadır. Özellikle havacılık, otomotiv ve savunma sanayi gibi sektörlerde kullanılan hafif ve dayanıklı malzemelerin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mechanical behavior of hybrid carbon and aramid fiber reinforced composite materials under dynamic loads. The superior properties of hybrid composites are obtained by combining different fiber types, which provides improvement in critical performance criteria such as mechanical strength and energy absorption. In the study, the impact strength, energy absorption capacity and damage mechanisms of the material under in-plane and out-of-plane loading conditions were analyzed in detail. In experimental studies, combinations of different hybrid structures with in-plane and out-of-plane structures were evaluated, and the energy absorption capacity and fracture behavior of the material were investigated through impact tests. The results revealed that the combination of carbon and aramid fibers exhibited different mechanical properties depending on the in-plane and out-of-plane loading conditions. The findings of this study aim to guide the design of hybrid composites for applications requiring high strength and energy absorption. It is expected to contribute to the development of lightweight and durable materials used in sectors such as aviation, automotive and defense industries.