Baba adayının kişilik özelliklerinin doğum korkusuna etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the impact of expectant fathers' personality traits on fear of childbirth
- Tez No: 945667
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TERZİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, baba adaylarının kişilik özelliklerinin doğumla ilgili korku düzeylerini nasıl etkilediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, 20.02.2023-20.05.2023 tarihleri arasında; Doğum sonrası dönemde, Kocaeli Şehir Hastanesi ve Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi'nde eşleriyle birlikte doğuma katılan toplam 398 baba araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada kişisel bilgi formu ile babaların doğum korkusu ölçeği ve beş faktör kişilik özelliği ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, babaların kişilik özellikleri puan ortalamaları incelenmiş ve bulgular, babaların dışa dönüklük 28.95±4.75, uyumluluk 36.18±4.03, sorumluluk 38.32±3.43 ve açıklık 37.45±4.00 boyutlarında yüksek puanlar aldığını, nevrotizm 17.87±4.14 boyutunda ise daha düşük puanlar aldığını göstermektedir. Bu sonuçlar, babaların sosyal ilişkilerde aktif, başkalarıyla uyumlu, sorumluluk sahibi ve yeniliklere açık olma eğiliminde olduklarını, aynı zamanda duygusal olarak istikrarlı olduklarını ve stresle başa çıkma yeteneklerinin iyi olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca babaların doğum sürecine ilişkin belirgin bir korku yaşadıkları saptanmıştır. Araştırma bulguları, babaların kişilik özelliklerinin doğum korkusu üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate how the personality traits of expectant fathers affect their levels of fear related to childbirth. The study population includes a total of 398 fathers who participated in childbirth with their partners during the postpartum period at Kocaeli City Hospital and Gölcük Necati Çelik State Hospital between February 20, 2023, and May 20, 2023. The research utilized a personal information form, the Fear of Birth Scale for fathers, and the Five-Factor Personality Inventory. The findings indicate that the fathers scored high in the dimensions of extraversion (28.95±4.75), agreeableness (36.18±4.03), conscientiousness (38.32±3.43), and openness (37.45±4.00), while they scored lower in the dimension of neuroticism (17.87±4.14). These results suggest that the fathers tend to be active in social relationships, cooperative with others, responsible, and open to new experiences. Additionally, they appear to be emotionally stable with good stress management skills. However, it was also found that the fathers experienced a significant fear of the childbirth process. The study findings demonstrate that the personality traits of fathers have significant effects on their fear of childbirth.