The future of Turkey's trade with the MENA region: A growing economic partnership
Türkiye'nin MENA bölgesi ile ticareti'nin geleceği: Büyüyen bir ekonomik ortaklık
  1. Tez No: 945698
  2. Yazar: SABİNA MAMEDOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
This study investigates the role of macroeconomic and financial determinants on Turkish economic growth and regional trading partners in the MENA region. This research focused on providing a comprehensive analysis of factors influencing Turkey's economic growth (trade volume) and providing insight for policymakers. The study utilized a panel data analysis approach over a specified period from 1990 to 2023. The results underscore the importance of the economic size of the trading partners on Turkey's economic growth as a positive influence, and the increased population size of MENA countries provides more opportunities for the expansion of Turkey's trade volume. The depreciation of Turkey's exchange rates impacted the economic growth positively over this time period, and the interest rates negatively affected the economic activities in the domestic market. Furthermore, the geographical distance hinders the expansion of the trade volume and requires additional policy measures to address this issue. Overall, empirical results imply that policymakers should consider these factors to promote more trading activities and economic development between Turkey and MENA regional partners for the long term.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma, makroekonomik ve finansal belirleyicilerin Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerindeki ve MENA bölgesindeki bölgesel ticaret ortaklarıyla olan ilişkilerdeki rolünü incelemektedir. Bu araştırma, Türkiye'nin ekonomik büyümesini (ticaret hacmini) etkileyen faktörlerin kapsamlı bir analizini sunmaya ve politika yapıcılar için içgörüler sağlamaya odaklanmıştır. Çalışmada, 1990–2023 yılları arasındaki belirli bir dönemi kapsayan panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, ticaret ortaklarının ekonomik büyüklüğünün Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, MENA ülkelerindeki artan nüfus büyüklüğü, Türkiye'nin ticaret hacmini genişletmesi için daha fazla fırsat sunmaktadır. Bu dönem boyunca Türkiye'nin döviz kurundaki değer kaybı ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilerken, faiz oranlarının artışı iç piyasadaki ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, coğrafi mesafe ticaret hacminin genişlemesini engellemekte olup, bu sorunu çözmek için ek politika önlemleri gerekmektedir. Genel olarak, ampirik sonuçlar; politika yapıcıların Türkiye ile MENA bölgesel ortakları arasında daha fazla ticari faaliyet ve uzun vadeli ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için bu faktörleri dikkate almaları gerektiğini göstermektedir.