19. yüzyıla ait İngiliz seyahatnamelerinde Kırgızların sosyal ve kültürel hayatı
The social and cultural life of the Kyrgyz in 19th-century British travelogues
  1. Tez No: 945697
  2. Yazar: MEHMET KANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, 19. yüzyılda Türkistan'ı ziyaret eden İngiliz seyyahlara ait seyahatnameler aracılığıyla Kırgızların sosyal ve kültürel tarihini incelemeyi amaçlamaktadır. Seyahatnamelerde yer alan bilgiler, Kırgızların aile yapısı, dini inançları, giyim-kuşamları, yeme-içme kültürlerinin yanı sıra Kırgızların ana yaşam mekânı olan Kırgız yurdu (boz üy), Kırgızların ekonomilerinin temelini oluşturan hayvancılığa ve hayvan motiflerinin Kırgız sosyokültürel hayatındaki konumunu aydınlatmaya yardımcı olmaktadır. Tezimizde, söz konusu kaynakların bireysel, yer yer önyargılı ve dönemin oryantalist bakış açısıyla yazıldığı dikkate alınarak, eserler karşılaştırmalı olarak ele alınmış, eleştirel analiz yöntemi uygulanmıştır. Araştırma, Kırgız toplumunun tarihi süreçteki sosyal yapısını ve kültürel özelliklerini İngiliz seyyahların aktardıklarına göre ele almakta, dolayısıyla Kırgız sosyal ve kültürel hayatına bu seyyahların penceresinden nasıl görüldüğünü aktarmaktadır. Çalışmamızda, İngiliz seyyahların yaptığı çalışmalar doğrultusunda, Kırgızların sosyal ve kültürel yapılarının incelenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social and cultural history of the Kyrgyz people through the travelogues of British travelers who visited Turkestan in the 19th century. The information contained in these travelogues sheds light on various aspects of Kyrgyz life, including their family structure, religious beliefs, clothing, food culture, as well as the Kyrgyz yurt (boz üy), which served as their primary living space, livestock farming as their main economic activity, and the role of animals in Kyrgyz culture. In this study, the travelogues have been critically analyzed and compared, taking into account that these sources were written with individual, occasionally biased, and Orientalist perspectives of the period. The research uses the writings of English travelers as primary sources to understand the historical social structure and cultural characteristics of Kyrgyz society, thereby providing a view of Kyrgyz social and cultural life through the lens of the English observers. In this study, our objective is to contribute to the scholarly examination of the social and cultural structures of the Kyrgyz people through an analysis of the accounts and observations provided by British travelers.