Granülamatöz polianjitis'in tanısında Amerikan Romatoloji Derneği, Avrupa İlaç Ajansı ve İran tanı kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of American Association of Rheumatology, European Medicines Agency and Iran diagnostic criteria in diagnosis of granulatous polyangitis
  1. Tez No: 945716
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEMA OYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Granülomatöz polianjiitis küçük ve orta büyüklükteki damarları etkileyen anti-nötrofilik sitoplazmik antikor (ANCA) ilişkili vaskülitler (AAV) grubuna ait bir vaskülittir. Özellikle PR3-ANCA ilişkilidir ve belirgin özellikleri arasında nekrotizan granülomlar ve pauci-immün vaskülit bulunur. Üst solunum yolları, akciğerler ve böbrekler başta olmak üzere çoklu organ tutulumu yapan sistemik bir hastalıktır. Bu sebeple kliniği birçok hastalıkla karışabilmektedir. Klinik hafif şiddette seyredebileceği gibi özellikle tedavi edilmediği takdirde potansiyel olarak hayatı tehdit eden tutulum yapabilir. Bu sebeple erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Çalışmanın amacı; GPA düşündüren klinik, radyolojik ve patolojik bulgulara sahip hastalarda ayırıcı tanıda düşünülmesini, erken tanı konması ve tedavinin başlanmasını sağlamaktır. Bu sebeple çalışmada erken dönem tanı kriterleri olan ACR 1990 Wegener granülomatozu sınıflandırma kriterleri, İran tanı kriterleri, EMA vaskülit tanı algoritması ve 2022 ACR/ EULAR Granülomatöz polianjitis sınıflandırma kriterlerinin duyarlılıkları karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalı, Romatoloji ve Nefroloji Bilim dallarında 01.01.2012-15.06.2022 yılları arasında GPA tanısı almış olan ve 01.07.2022 -31.12.2023 tarihleri arasında yeni tanı alıp takip edilen 100 hastayı içermektedir. Bulgular: 100 hastanın 56'sı erkek (%56) ve 44'ü kadın (%44) olarak bulundu. Hastaların yaş ortalaması 48,21 (standart sapma ± 14,92) olup, en fazla hasta 45 -65 yaş arasında idi. En sık kronik hastalık hastaların %37,9'unda HT (hipertansiyon) bulundu. İlk başvuru semptomunun en sık hastaların %22'sinde öksürük ve %21'inde hemoptizi olduğu saptandı. Semptomları ve fizik muayene bulguları değerlendirildiğinde en sık %22,2'sinde eklem ağrısı ve fizik muayenede ise %57'sinde eklem yerlerinde hassasiyet mevcuttu. Laboratuvar değerlerinde en dikkat çekici bulgu eozinofil sayısının hastaların 86 hastada (%86) 100 hücre/µl'nin altında olması idi. Seroloji değerlerinde 40 hastada (%46.5) C-ANCA pozitifliği ve 39 hastada (%45.3) Anti-PR3 pozitifliği görüldü.Tam idrar tetkiki bulgularında 63 hastada (%85.1) hematüri, 50 hastada (%67.6) proteinüri, 57 hastada (%77) idrarda eritrosit silenderleri olduğu bulundu. Radyolojik görüntülemelerinde en sık nodül izlendi. Renal patoloji sonucu en sık kresentrik glomerulonefrit bulunurken, akciğer ve cilt biyopsi sonucu en sık granülomatöz bulgular, nazal biyopsi sonucu kronik iltihabi olay olarak sonuçlandı. Tanı kriterlerine göre veriler ayrı ayrı değerlendirildiğinde İran tanı kriterlerinde farklılığın görüldüğü semptom tekrarlayan oral ülseri olup GPA kabul edilenlerde oranı %28,7 iken hastalığı olmayanlarda bu değer %5,9'dur.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Granulomatous polyangiitis is a vasculitis belonging to the anti-neutrophilic cytoplasmic antibody (ANCA)-associated vasculitis (AAV) group affecting small and medium-sized vessels. It is particularly associated with PR3-ANCA and characterised by necrotising granulomas and pauci-immune vasculitis. It is a systemic disease involving multiple organs, especially the upper respiratory tract, lungs and kidneys. Therefore, it can be confused with many diseases. The clinical course may be mild or potentially life-threatening, especially if left untreated. Therefore, early diagnosis and treatment is very important. The aim of this study is to ensure that patients with clinical, radiological and pathological findings suggestive of GPA are considered in the differential diagnosis, early diagnosis and initiation of treatment. For this reason, the sensitivities of ACR 1990 Wegener's granulomatosis classification criteria, Iran diagnostic criteria, EMA vasculitis diagnostic algorithm and 2022 ACR/ EULAR Granulomatous polyangiitis classification criteria were compared. Materials and Methods: The study included 100 patients who were diagnosed with GPA between 01.01.2012 and 15.06.2022 and 100 patients who were newly diagnosed and followed up between 01.07.2022 and 31.12.2023 in Erciyes University Faculty of Medicine, Department of Pulmonary Diseases, Department of Rheumatology and Department of Nephrology. Results: Out of 100 patients, 56 were male (56%) and 44 were female (44%). The mean age of the patients was 48.21 years (standard deviation ± 14.92), and most patients were between 45 and 65 years of age. The most common chronic disease was HT (hypertension) in 37.9% of the patients. The most common first presenting symptom was cough in 22% and haemoptysis in 21% of the patients. When the symptoms and physical examination findings were evaluated, joint pain was the most common symptom in 22.2% and joint tenderness was present in 57% of the patients. The most striking finding in laboratory values was that the eosinophil count was below 100 cells/µl in 86 patients (86%). C-ANCA positivity was seen in 40 patients (46.5%) and Anti-PR3 positivity was seen in 39 patients (45.3%). Complete urinalysis revealed haematuria in 63 patients (85.1%), proteinuria in 50 patients (67.6%), and erythrocyte cilia in the urine in 57 patients (77%). Nodules were the most common findings on radiological imaging. Renal pathological findings were most commonly crescentric glomerulonephritis, lung and skin biopsy results were most commonly granulomatous findings and nasal biopsy results were chronic inflammatory events. When the data were evaluated separately according to the diagnostic criteria, the symptom in which there was a difference in Iranian diagnostic criteria was recurrent oral ulcer, with a rate of 28.7% in those with GPA and 5.9% in those without the disease.