Nöromiyelitis optika spektrum bozukluğu ve multipl sklerozlu bireylerde optik sinir ve korneal hasarın konfokal mikroskopi ve optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Using in vivo corneal confocal microscopy and optical coherence tomography to detect axonal degeneration in multiple sclerosis and neuromyelitis optica spectrum disorder
  1. Tez No: 945724
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ TOMRİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÜLMEZ SEVİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
NÖROMİYELİTİS OPTİKA SPEKTRUM BOZUKLUĞU VE MULTİPL SKLEROZLU BİREYLERDE OPTİK SİNİR VE KORNEAL HASARIN KONFOKAL MİKROSKOPİ VE OPTİK KOHERENS TOMOGRAFİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Multipl Skleroz (MS) ve Nöromiyelit Optika Spektrum Bozukluğu (NMO-SD), optik siniri hedef alabilen nörolojik hastalıklardır. Optik nörit ile seyreden MS ve NMO-SD'yi yalnızca klinik bulgulara dayanarak ayırt etmek zordur. Bu çalışma, MS, NMO-SD ve kontrol grubu (KG) arasındaki peripapiller retinal sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ve subbazal korneal sinir pleksusunu (SBP) karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Tüm katılımcılara optik koherens tomografi (OKT, Spectralis; Heidelberg) ve in vivo korneal konfokal mikroskopi (IVKM, RCM/HRT III; Heidelberg) uygulanmıştır. OKT yazılımı ile RSLT kalınlığı ölçülmüştür. IVKM parametreleri olan merkezi sinir dalı yoğunluğu (CNBD), merkezi sinir lifi uzunluğu (CNFL) ve merkezi sinir lifi yoğunluğu (CNFD) CCM metrik yazılımı ile hesaplanmıştır. Bulgular: Tüm gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
USING IN VIVO CORNEAL CONFOCAL MICROSCOPY AND OPTICAL COHERENCE TOMOGRAPHY TO DETECT AXONAL DEGENERATION IN MULTIPLE SCLEROSIS AND NEUROMYELITIS OPTICA SPECTRUM DISORDER ABSTRACT Aim: Multiple Sclerosis (MS) and NeuroMyelitis Optica Spectrum Disorder (NMO-SD) are neurological diseases that could target the optic nerve. Optic neuritis-caused MS and NMO-SD are difficult to differentiate solely on clinical grounds. This study aimed to compare peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL) thickness and subbasal corneal nerve plexus (SNP) in patients with MS, NMO-SD, and control subjects(CS). Materials and methods: Optical coherence tomography (OCT Spectralis, Heidelberg) and in-vivo corneal confocal microscopy (IVCM,RCM/HRT III; Heidelberg) were performed on all participants. OCT software calculated pRNFL thickness. IVCM parameters; central nerve branch density(CNBD), central nerve fiber length (CNFL), and central nerve fiber density(CNFD) were calculated by CCM metrics software. Results: There was no significant difference in age and sex for all subjects.