Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda takip edilen santral sinir sistemi inflamatuar demiyelinizan tanılı hastaların klinik, demografik, radyolojik özellikleri ve tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, demographical, radiological features and response to the treatment of the patients diagnosed with central nervous system inflammatory demyelinating diseases who applied to Trakya University Medical Faculty Neurology department
- Tez No: 429074
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Multipl skleroz (MS) başlıca gençleri etkileyen ve özürlülüğe yol açan santral sinir sisteminin en sık görülen kronik, inflamatuar ve demiyelinizan hastalığıdır. Biz bu çalışmamızda 2005-2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı nda takip edilen santral sinir sisteminin inflamatuar demiyelinizan hastalık tanısı almış hastaların klinik, demografik, epidemiyolojik ve kullandıkları tedavileri retrospektif olarak inceledik. Çalışmaya dahil edilen 210 hastanın 126'sının (%60) kadın, 84'ünün (%40) erkek olduğu ve kadın/erkek oranı 1,5 saptandı. Tüm hastaların yaş ortalaması 40,7±10,6, erkeklerin yaş ortalaması 42±10,8, kadınların yaş ortalaması ise 39,9±10,5 olarak tespit edildi. Hastaların başlangıç yaşı ortalaması 31,1±10 saptandı. Erkeklerde başlangıç yaşı ortalaması 32,5±10,4 iken kadınlarda 30,2± 9,6 olarak değerlendirildi. Takip edilen hastalardaki ortalama hastalık süresi 9,6±6,7 yıl saptanırken erkeklerde ortalama hastalık süresi 9,4±6,6 yıl, kadınlarda ortalama hastalık süresi 9,7±6,7 yıl tespit edildi. Multipl skleroz tanısıyla takip edilen hastalar MS klinik alt tiplerine göre sınıflandırıldığında RRMS tanılı 145 (%69), PPMS tanılı 11 (%5,2), SPMS tanılı 5 (%2,4), RPMS tanılı 30 (%14,3) ve KIS tanılı 19 (%9) hasta olduğu tespit edildi. Klinik alt tiplerden PPMS te hastaların yaş ortalaması 52,7 ±9,2 saptanırken başlangıç yaşı ortalaması 39,8±11,7 ve hastalık süresi 12,9±6,1 yıl tespit edilmiştir. PPMS grubunda kadın/erkek oranı ise 0,22 iken RRMS'de ise kadın/erkek oranı 1,73 saptandı. PPMS grubundaki hastalar RRMS grubundaki hastalar ile yaş ortalaması, başlangıç yaşı ve hastalık süresi açısından karşılaştırıldığında; PPMS grubunun yaş ortalaması ve başlangıç yaşının RRMS grubuna göre daha geç ve hastalık süresinin daha uzun olduğu saptanmıştır (p değerleri sırasıyla p=0,001, p=0,012 ve p=0,015). Çalışma sonucunda elde edilen veriler literatür ile birlikte değerlendirildiğinde benzer sonuçlar saptandığı görülmüştür. Verilerde eksiklikler olmasına karşın Trakya bölgesindeki hasta profilinin değerlendirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis is the most common chronic, inflammatory and demyelinating central nervous system disease which effects mostly young people and cause disability. In this study we retrospectively evaluated clinical, demographic, epidemiologic features and treatment modalities of the patients who applied to Trakya University Medical Faculty Neurology Department between 2005-2013 and diagnosed with inflammatory demyelinating disease of the central nervous system. Among 210 patients included in our study, 126 (%60) patients were female and 84 (%40) patients were male. Female/male ratio was 1.5. The mean age of all patients was 40.7±10.6 , the mean age of males was 42±10.8 and the mean age of females was 39.9±10.5. The average age of disease onset of patients was 31.1±10.0. It was 32.5±10.4 among males and 30.2±9.6 among females. While the average disease duration of patients was 9.6 ± 6.7 years, it was 9.4 ± 6.6 years for males and 9.7 ± 6.7 years for females. When we classified the multiple sclerosis patients according to multiple sclerosis subtypes, we found that 145 patients (%69) had RRMS, 11 patients (%5.2) had PPMS, 5 patients (%2.4) had SPMS, 30 patients (%14.3) RPMS and 19 patients (%9) had KIS. Among subtypes in PPMS group, while the mean age of patients was 52.7±9.2, the average age of disease onset was 39.8±11.7. The disease duration was 12.9±6.1 years. While female/male ratio was 0.22 in PPMS, in RRMS female/male ratio was 1.73. When we compared the mean age, average age of disease onset and disease duration in PPMS and RRMS groups, we found that in patients of PPMS group the mean age and average age of disease onset were higher and the duration of disease was longer (p values were p=0.001, p=0.012 and p=0.015 in order). In conclusion; our results showed similarities with the literature. Despite the inadequate data, our study is important for evaluation of patient profile in Trakya region.