Eğlenceli bilim etkinlikleriyle desteklenmiş sorgulamaya dayalı fen öğretiminin öğrencilerin bilimsel süreç ve sorgulayıcı öğrenme becerilerine etkisi
The effect of inquiry-based science teaching supported by fun science activities on students' scientific process and inquiry skill
  1. Tez No: 945738
  2. Yazar: NİDA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜNERİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Araştırmanın amacı, eğlenceli bilim etkinlikleriyle desteklenmiş sorgulamaya dayalı fen öğretiminin 5. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç ve sorgulayıcı öğrenme becerilerine etkisini araştırarak öğrencilerin eğlenceli bilim etkinlikleriyle desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğretim sürecine yönelik görüşlerini incelemektir. Kayseri'de MEB'e bağlı bir ortaokulda 2023-2024 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilmiştir. Karma yöntem araştırma desenlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Nicel verilerin toplandığı birinci aşamada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Nitel verilerin toplandığı ikinci aşamada, deney grubunda yer alan öğrenciler ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel boyutta toplam 50, nitel boyutta 9 öğrenci ile çalışılmıştır. Beş haftalık uygulama sürecinde, deney grubundaki dersler eğlenceli bilim etkinlikleriyle desteklenmiş sorgulamaya dayalı öğretim yaklaşımına uygun etkinliklerle yürütülürken; kontrol grubundaki derslerde 2018 öğretim programı uygulanmıştır. Nicel verilerin sonuçlarına göre, öğrencilerin bilimsel süreç ve sorgulayıcı öğrenme becerileri açısından deney grubu lehine yüksek etki düzeyleri gösteren anlamlı farklar bulunmuştur. Nitel veriler ise, fen bilimleri derslerinin eğlenceli deneylerle, aktif katılım sağlayarak ve sorular sorarak işlenmesinin, dersin etkinliğini artırarak öğrencilerin bireysel ve sosyal gelişimlerini olumlu yönde etkilediğini, anlamlı öğrenmeye katkı sağladığını ortaya koymuştur. Soyut kavramların yer aldığı fen bilimleri öğretiminde kavramları somutlaştırmak için eğlenceli bilim etkinlikleriyle desteklenmiş sorgulamaya dayalı fen öğretim yöntemine yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the impact of inquiry-based science teaching supported by enjoyable science activities on 5th grade students' scientific process and inquiry learning skills, as well as to examine students' views on the teaching process. The study was conducted at a public middle school in Kayseri during the 2023-2024 academic year. A mixed-methods research design, specifically a sequential explanatory design, was employed. In the first phase, quantitative data were collected using a pre-test/post-test control group quasi-experimental design. In the second phase, qualitative data were gathered through semi-structured interviews with students in the experimental group. A total of 50 students participated in the quantitative phase, while 9 students participated in the qualitative phase. During the five-week implementation, the experimental group was taught through inquiry-based activities supported by enjoyable science activities, while the control group followed the 2018 curriculum. The results of the quantitative data revealed significant differences in favor of the experimental group regarding scientific process and inquiry learning skills. The qualitative data indicated that science lessons, when taught with enjoyable experiments, active participation, and questioning, enhanced the effectiveness of the lessons and positively impacted students' individual and social development, contributing to meaningful learning. It is suggested that in teaching abstract concepts in science, inquiry-based methods supported by enjoyable science activities should be incorporated to make these concepts more concrete.