Türk toplumundaki bireylerin diş boyutları ile yüz oranları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between tooth dimensions and face ratios of individuals in turkish society
  1. Tez No: 945751
  2. Yazar: FERİDUN ABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Türk popülasyonunda diş boyutları ile yüz oranları arasındaki ilişkiyi kapsamlı şekilde değerlendirmektir. Diş boyutları ile göz küresi genişliği, burun genişliği, maksiller genişlik ve intermolar mesafe gibi yüz ölçümleri arasındaki korelasyonları inceleyerek aralarındaki ilişkiyi tespit etmeyi hedeflemiştir. Böylece klinisyenlere, diş ve yüz özelliklerinde ideal estetik uyum elde etmek için gerekli olabilecek interdental aşındırma, restoratif prosedürler veya diğer müdahaleler konusunda karar vermelerinde yardımcı olabilecek veriler sağlamayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ocak 2018 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda ortodontik tedavi gören bireylerden alınan intraoral taramalar ve ekstraoral radyografiler üzerinde retrospektif olarak yürütülmüştür. Dahil etme kriterleri kapsamında, daha önce ortodontik tedavi görmemiş, restorasyonu, çürüğü veya dental anomalisi bulunmayan ve dengeli yüz görünümüne sahip bireyler seçilmiştir. Dijital intraoral taramalar 3Shape TRIOS 3 tarayıcısı ile yapılmış, ölçümler ise Orthoanalyzer yazılımı ile analiz edilmiştir. Yüz oranlarını değerlendirmek için sefalometrik ve anteroposterior radyografiler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to comprehensively evaluate the relationship between tooth dimensions and facial proportions in the Turkish population. It aimed to determine the correlations between tooth dimensions and certain facial measurements, such as orbital width, nasal width, maxillary width, and intermolar distance. In this way, it intended to provide data that could assist clinicians in making decisions about interdental reduction, restorative procedures, or other interventions that may be necessary to achieve ideal aesthetic harmony between dental and facial characteristics. Material and Method: The study was conducted retrospectively on intraoral scans and extraoral radiographs obtained from individuals undergoing orthodontic treatment at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Ordu University, between January 2018 and July 2024. The inclusion criteria consisted of individuals who had never received orthodontic treatment before, had no restorations, caries, or dental anomalies, and had a balanced facial appearance. Digital intraoral scans were performed using a 3Shape TRIOS 3 scanner, and measurements were analyzed using Orthoanalyzer software. Cephalometric and anteroposterior radiographs were used to assess facial proportions.