Sosyoekonomik ve demografik faktörlerin suç işleme üzerindeki etkisi: Bandırma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu üzerine bir uygulama
The effect of socioeconomic and demographic factors on crime committing: An application on Bandırma M Type Closed Prison
  1. Tez No: 945752
  2. Yazar: HAKAN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışmamız, sosyoekonomik ve demografik faktörlerin suç işleme üzerindeki etkilerini Bandırma M Tipi Cezaevi özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Ekonomi disiplini çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmada, 2010-2024 yılları arasında cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklulara ait nicel veriler kullanılarak suçun sosyoekonomik ve demografik belirleyicileri ANOVA test modeliyle analiz edilmiştir. Çalışmada istihdam durumu (gelir düzeyi), eğitim seviyesi, medeni durum ve yaş gibi dört temel değişken grubunun suç eğilimleri üzerindeki etkisi regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Cinsiyet değişkeni veri yapısı nedeniyle diğer değişkenlere uygulanan test yöntemiyle değerlendirilmeyip sayısal veriler üzerinden yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, suçun çok boyutlu sosyal ve demografik etkenlerle güçlü biçimde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. İşgücü durumuna ilişkin veriler, işsizlik ve düşük nitelikli (vasıfsız) işlerde çalışma oranlarının suç oranlarını artırdığını göstermektedir. Eğitim düzeyi açısından, erkek bireyler arasında suç işleme oranları ilköğretim ve ortaöğretim düzeylerinde anlamlı bir yoğunluk göstermektedir. Bu durum, suçun en fazla bu eğitim kademelerinde işlendiğini ortaya koymakta; hem daha düşük (okuryazarlık öncesi) hem de daha yüksek (yükseköğretim) seviyelere göre belirgin biçimde öne çıktığını göstermektedir. Bu eğilim, yükseköğretim düzeyinde en belirgin halini almakta ve özellikle kadın bireylerde suç oranlarında anlamlı bir düşüşe neden olmaktadır. Dolayısıyla, eğitim düzeyinin artmasıyla birlikte suç oranlarında azalma eğilimi olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Medeni durum değişkeni, boşanmış ve dul bireylerde suç eğiliminin daha yüksek olduğunu; yaş değişkeni ise suç düzeyinin yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Erkek bireylerde suç işleme oranı, tüm yaş gruplarında artış eğilimi göstermektedir. Bu durum, erkeklerin yaşam döngüsünün her aşamasında suça karışma olasılıklarının görece yüksek olduğunu ve yaşa bağlı olarak suç davranışında belirgin bir azalma eğilimi sergilemediklerini ortaya koymaktadır. Kadınlarda ise özellikle ileri yaş gruplarında suç eğilimin artması daha belirgin hale gelmiştir. Çalışma sonucunda, suçla mücadelede yalnızca güvenlik temelli değil; istihdam, eğitim, aile yapısı ve yaş gibi sosyal faktörleri içeren bütüncül politikaların gerekliliği vurgulanmıştır. Bu kapsamda, cezaevlerinde istihdama yönelik iyileştirme programlarının artırılması, eğitim olanaklarının genişletilmesi, aile ve psikososyal destek hizmetlerinin yaygınlaştırılması, yaşa ve toplumsal cinsiyete duyarlı uygulamaların geliştirilmesi önerilmiştir. Ayrıca, cezaevi verilerinin düzenli ve erişilebilir biçimde toplanmasının, suçla mücadelede veri temelli politikaların oluşturulması açısından temel bir ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to examine the effects of socioeconomic factors on crime in the Bandırma M Type Prison. In the study conducted within the framework of the economic discipline, the socioeconomic determinants of crime were analyzed with the ANOVA test model using quantitative data from convicts and detainees in prisons between 2010-2024. In the study, the effects of four basic variable groups, such as employment status (income level), education level, marital status and age, on crime trends were evaluated with regression analyses. Due to the data structure, the gender variable was not evaluated with the test method applied to other variables and was interpreted through numerical data. The findings show that crime is strongly related to multidimensional social and demographic factors. Data on labor force status show that unemployment and low-skilled (unskilled) employment rates increase crime rates. In terms of education level, crime rates among male individuals show a significant density in primary and secondary education levels. This situation shows that crime is committed most at these levels of education, and it is clearly prominent both in lower (pre-literate) and higher (tertiary) levels. This tendency is most evident at the higher education level and causes a significant decrease in crime rates, especially among female individuals. Therefore, it is concluded that there is a decreasing tendency in crime rates with increasing education level. The marital status variable shows that the tendency to crime is higher in divorced and widowed individuals; the age variable shows that the level of crime varies according to age and gender. The crime rate in male individuals shows an increasing tendency in all age groups. This situation shows that the probability of men to be involved in crime is relatively high at every stage of their life cycle and that they do not exhibit a significant decrease in criminal behavior depending on age. In women, the increase in the tendency to crime has become more evident, especially in older age groups. As a result of the study, it was emphasized that in the fight against crime, holistic policies that are not only security-based but also include social factors such as employment, education, family structure and age were necessary. In this context, it was suggested that improvement programs for employment in prisons should be increased, educational opportunities should be expanded, family and psychosocial support services should be expanded, and age and gender-sensitive practices should be developed. In addition, it was concluded that the regular and accessible collection of prison data is a fundamental need for the development of data-based policies in the fight against crime.