Pentilentetrazol ile oluşturulan epileptik nöbet modelinde NOX-1 enzim inhibisyonunun etkilerinin İn-Vitro ve İn-Vivo incelenmesi
In-Vitro and In-Vivo investigation of the effects of NOX-1 enzyme inhibition in a pentylenetetrazol-induced epileptic seizure model
- Tez No: 945750
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı pentilentetrazol (PTZ) ile oluşturulan nörotoksisite ve epileptik nöbet modellerinde, NADPH Oksidaz-1 (NOX-1) enzim inhibisyonunun sinir doku üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmanın in vitro aşamasında SH-SY5Y insan nöroblastom hücre hattı kullanıldı. PTZ ile oluşturulan toksisite sonrası NOX-1 inhibitörü ML-171'in hücre ölümü üzerindeki etkisini incelemek için hücreler altı gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı; toksisite modeli oluşturmak amacıyla PTZ grubuna 24 saat süresince 30 mM PTZ uygulandı. Diğer deney gruplarına öncelikle farklı derişimlerde ML-171 veya valproik asit (VPA) uygulanmış, bu uygulamadan 3 saat sonra kombinasyon gruplarındaki hücrelere 30 mM PTZ eklenmiştir. 24 saatlik inkübasyon süresi sonunda hücre canlılığı (XTT testi), total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS), apoptoz ve nekroz oranları (Annexin V flow sitometri) ve Bax, Bcl-2, bölünmüş kaspaz-3 düzeyleri (ELISA) ölçüldü. Çalışmanın in vivo ayağında 230–250 g ağırlığında toplam 48 adet erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlara PTZ (35 mg/kg, i.p.) ile kindling protokolü uygulanarak epileptik nöbet modeli oluşturuldu. Tutuşmuş sıçanlara elektrot yerleştirilerek ML-171'in farklı dozlarının elektrokortikogram (ECoG) kayıtları üzerindeki etkileri değerlendirildi. Deney sonunda tüm sıçanlar anestezi altında servikal dislokasyonla sakrifiye edilerek hipokampal beyin dokuları çıkarıldı. Bu dokularda Bax, Bcl-2 ve bölünmüş kaspaz-3 düzeyleri ELISA yöntemiyle; oksidatif stres belirteçleri (TAS, TOS) ise spektrofotometrik olarak ölçüldü. Ayrıca NOX-1 protein ekspresyonu olası değişimleri tespit etmek için için immünohistokimyasal boyama yapıldı. Bulgulara göre, ML-171 hem hücre kültüründe hem de sıçan epilepsi modelinde oksidatif stres seviyelerini azalttı, hücre canlılığını artırdı ve apoptoz belirteçlerini baskıladı. Elektrokortikografi (ECoG) kayıtlarında ML-171'in nöbet şiddetini azalttığı ve jeneralize tonik-klonik nöbete (JTKN) giriş zamanı düşürdüğü gözlemlendi. VPA ve ML-171 uygulanan gruplarda hipokampal dokuda yapılan histopatolojik değerlendirmede piknotik-dejeneratif değişimlerin, immünhistokimyasal değerlendirmede ise NOX-1 ekspresyonunun azaldığı gözlemlendi. Sonuç olarak elde edilen bulgular, NOX-1 inhibitörü ML-171'in epileptik nöbet sonrası oluşan oksidatif stres, apoptoz ve elektrofizyolojik bozuklukları azalttığını ve potansiyel antiepileptik etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of NADPH Oxidase-1 (NOX-1) enzyme inhibition on nervous tissue in neurotoxicity and epileptic seizure models induced by pentylenetetrazol (PTZ). SH-SY5Y human neuroblastoma cell line was used in the in vitro phase of the study. Cells were divided into six groups to examine the effect of NOX-1 inhibitor ML-171 on cell death after PTZ-induced toxicity. No treatment was applied to the control group; 30 mM PTZ was applied to the PTZ group for 24 hours to create a toxicity model. First, ML-171 or valproic acid (VPA) was applied at different concentrations to the other experimental groups, and 30 mM PTZ was added to the cells in the combination groups 3 hours after this application. At the end of the 24-hour incubation period, cell viability (XTT test), total antioxidant level (TAS) and total oxidant level (TOS), apoptosis and necrosis rates (Annexin V flow cytometry) and Bax, Bcl-2, cleaved caspase-3 levels (ELISA) were measured. In the in vivo part of the study, a total of 48 male Wistar Albino rats weighing 230–250 g were used. An epileptic seizure model was created by applying a kindling protocol with PTZ (35 mg/kg, i.p.) to the rats. The effects of different doses of ML-171 on electrocorticogram (ECoG) recordings were evaluated by placing electrodes on the epileptic rats. At the end of the experiment, all rats were sacrificed under anesthesia by cervical dislocation and their hippocampal brain tissues were removed. Bax, Bcl-2 and cleaved caspase-3 levels in these tissues were measured by ELISA; Oxidative stress markers (TAS, TOS) were measured spectrophotometrically. In addition, immunohistochemical staining was performed to detect possible changes in NOX-1 protein expression. According to the findings, ML-171 reduced oxidative stress levels, increased cell viability and suppressed apoptosis markers both in cell culture and in the rat epilepsy model. Electrocorticography (ECoG) recordings showed that ML-171 reduced seizure severity and reduced the time to generalized tonic-clonic seizure. Histopathological evaluation of hippocampal tissue in the VPA and ML-171 groups revealed pyknotic-degenerative changes, while immunohistochemical evaluation showed decreased NOX-1 expression. In conclusion, the findings show that the NOX-1 inhibitor ML-171 reduces oxidative stress, apoptosis and electrophysiological disorders that occur after epileptic seizures and may have potential antiepileptic effects.