Genç erkek basketbolcularda dikkat konsantrasyon ve denge ile şut performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between attention concentration, balance and shooting performance in young male basketball players
- Tez No: 945776
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, genç erkek basketbolcuların dikkat, konsantrasyon ve statik denge değişkenlerinin şut performansına etkisini incelemektedir. Çalışma grubunu, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) yerel liglerinde mücadele eden, en az yedi yıllık aktif spor geçmişine sahip ve haftada en az üç gün düzenli antrenman yapan sporcular oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan n=41 erkek sporcuların yaş ortalamaları 16.12 ±0.84 yıl, Boy ortalamaları 186.98 ±8.32cm, vücut ağırlıkları 78.17 ±12.28 kg olarak bulunuşmuş ve gönüllü katılım sağlanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları, seçici dikkat düzeyi için Burdon Attention Task, konsantrasyon düzeyi için Letter Cancellation Task, statik dengenin ölçümü için Flamingo Balance Test (FBT) ve şut performansı için ise AAHPERD Shooting Test kullanılmıştır. Ayrıca, sporcuların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri de alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmış, istatistiksel aykırı değerler Z-skoru yöntemi ile kontrol edilmiş ve tüm gözlemlerin makul sınırlar içinde olduğu belirlenmiştir (|z|≤3). Bu nedenle, herhangi bir veri çıkarılmadan analiz gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiş, değişkenler arası ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of attention, concentration and static balance variables on shooting performance of young male basketball players. The study group consists of athletes who compete in the local leagues of the Turkish Basketball Federation (TBF), have at least seven years of active sports experience and train regularly at least three days a week. The mean age of the n=41 male athletes participating in the study was found to be 16.12 ±0.84 years, their mean height was 186.98 ±8.32 cm, and their body weight was 78.17 ±12.28 kg, and their participation was voluntary. The data collection tools used in the research were Burdon Attention Task for selective attention level, Letter Cancellation Task for concentration level, Flamingo Balance Test (FBT) for measuring static balance and AAHPERD Shooting Test for shooting performance. In addition, height and body weight measurements of the athletes were taken. SPSS 26.0 package program was used in the analysis of the data, statistical outliers were checked with the Z-score method and it was determined that all observations were within reasonable limits (|z|≤3). Therefore, the analysis was performed without removing any data. The normality distribution of the data was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test, and Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationships between the variables.