Van yöresinde Ankilozan spondilit hastalarının thorax çevresinin antropometrik ölçümlerle incelenmesi
Investigation of thorax circumference of Ankylosing spondylitis patients in Van region with anthropometric measurements
  1. Tez No: 945775
  2. Yazar: EBRU PARLAK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ankilozan spondilit (AS) etiyolojisi ve patagonezi tam olarak bilinmeyen, öncellikli olarak sakroiliak eklemlerin tutulumuyla baĢlayan progresif bir hastalıktır. Hastalığın ilerlemesi ile costavertebral ve costatransvers eklem tutulumları, lomber fleksyon ve ekstansiyon kısıtlılıkları da görülebilmektedir. AS hastalarının tedavi sürecinde rehabilitasyon süreçlerinin etkinliğini ve yaĢam kalitesini artırmak amacıyla yapılan çalıĢmalar kısıtlı sayıda bulunmaktadır. AS hastalarında yaĢ ve cinsiyetin torak çevresi ölçümlerine etkisini antropometrik olarak değerlendirmek klinik ve rehabilitasyon süreçlerinin düzenlenmesinde pratik ve hızlı bir uygulama sunması hedeflenmiĢ ve literatüre katkı sunmak amaçlanmıĢtır. ÇalıĢmaya modifiye New York kriterlerine göre AS tansı almıĢ 54 (39 erkek, 15 kadın) hasta dâhil edilmiĢtir. ÇalıĢmaya katılan hastalar yaĢ gruplarına göre (21-30, 31-40, 41-50) ayrılmıĢtır. Bu çalıĢmadaki AS hastalarının thoraks çevresi antropometrik yöntemlerle 7mm geniĢliğinde elastik olmayan mezura ile ölçünleri yapılmıĢtır. Bulguların değerlendirilmesinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson kolerasyon analizleri kullanılmıĢtır. ÇalıĢmada thoraks çevresi ölçümleri yaĢla birlikte artığı gözlemlenerek (p˂0,05), cinsiyetler arasında anlamlı bir fark tespit edilememiĢtir (p˃0,05). Bu çalıĢma ile thoraks mobilitesinin 40 yaĢ üstü hastalarda daha yakından değerlendirilmesi ve bu yaĢ grubunda bulunan AS hastalarının rehabilitasyon programlarının planlamaları spesifik olarak yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a progressive disease of unknown etiology and pathogenesis, which begins primarily with involvement of sacroiliac joints. With the progression of the disease, costavertebral and costatransverse joint involvement, lumbar flexion and extension limitations may also be observed. There is a limited number of studies conducted to improve the effectiveness of rehabilitation processes and quality of life in the treatment process of AS patients. Anthropometric evaluation of the effect of age and gender on thoracic circumference measurements in AS patients was aimed to provide a practical and rapid application in the organization of clinical and rehabilitation processes and to contribute to the literature. The study included 54 patients (39 males, 15 females) diagnosed with AS according to modified New York criteria.The patients participating in the study were organized according to age groups (21-30, 31-40, 41-50). Thoracic circumference of the AS patients in this study was measured by anthropometric methods using a 7mm wide non-elastic tape measure. Independent sample t-test, one-way ANOVA and Pearson correlation analysis were used to evaluate the findings. In the study, thoracic circumference measurements increased with age (p˂0.05), and no significant difference was found between genders (p˃0.05). With this study, thoracic mobility should be evaluated more closely in patients over 40 years of age and rehabilitation programs should be planned specifically for AS patients in this age group.