İnflamatuar markerların alt ekstremite periferik arter hastalığının şiddeti, restenozu ile ilişkisi
Inflammatory markers and their relationship with the severity and restenosis of lower extremity peripheral artery disease
  1. Tez No: 945807
  2. Yazar: İSMAİL DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İNFLAMATUAR MARKERLARIN ALT EKSTREMİTE PERİFERİK ARTER HASTALIĞININ ŞİDDETİ, RESTENOZU İLE İLİŞKİSİ ÖZET Amaç: Bu çalışma alt ekstremite tıkayıcı periferik arter hastalarında Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII) , Pan-immün inflamatuar volume (PIV), CRP, CRP/ALBUMİN oranı (CAR) gibi inflamatuar markerlerin hastalığın şiddeti, restenozu açısından etkin bir gösterge olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospktif olarak Ocak 2016-Ocak 2024 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Mehmet ve Yılmaz Öztaşkın Kalp Hastanesi Kardiyoloji kliniğinde alt ekstremite tıkayıcı periferik arter hastalığı tanısı konmuş hastalar tarandı. Tıkacıyıcı periferik arter hastalığı olup takiplerinde tekrar görüntüleme yapılan 122 hasta çalışmaya dahil edilidi. 122 hastanın 81inde mevcut müdahale edilen damarın tekrar tıkandığı tespit edilirken 41 hastada müdahale edilen damarın açık olduğu görüldü ve hastalar bu değerlendirmeye göre iki guruba ayrıldı. Hastaların dosyaları taranarak yaş, cinsiyet, kronik hastalık durumları, daha önce geçirilmiş periferik işlem öyküleri, müdahale sırasındaki CBC Biyokimya değerleri değerlendirildi. Restenoz gelişen gruptaki hastaların hangi periferik artere işlem yapıldığı, hangi çapta balon yapıldığı ya da stent takıldığı sistemdeki raporlardan bulundu. Bulgular: Araştırmaya alt ekstremite tıkayıcı periferik arter hastalığı (PAH) tanısı konmuş ve restenoz gelişmiş toplam 81 hasta ile PAH sebebiyle balon ya da stent takılıp restenoz gelişmeyen 41 hasta alındı. Hastaların takılan stent, yapılan balon uzunluklarına, çaplarına ve biyokimyasal, hematolojik parametrelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
INFLAMMATORY MARKERS AND THEIR RELATIONSHIP WITH THE SEVERITY AND RESTENOSIS OF LOWER EXTREMITY PERIPHERAL ARTERY DİSEASE ABSTRACT Objective: This study aims to evaluate whether inflammatory markers such as the Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Pan-immune inflammatory volume (PIV), CRP, and CRP/Albumin ratio (CAR) can serve as effective indicators for the severity and restenosis of peripheral arterial disease in patients with lower extremity occlusive peripheral arterial disease (PAD). Materials and Methods: A retrospective study was conducted by screening patients diagnosed with lower extremity occlusive PAD between January 2016 and January 2024 at the Erciyes University Mehmet and Yılmaz Öztaşkın Heart Hospital, Cardiology Clinic. A total of 122 patients who underwent re-imaging due to occlusive PAD were included in the study. Of the 122 patients, 81 had restenosis in the previously intervened artery, while 41 patients had an open artery. These patients were divided into two groups based on the status of restenosis. The patients' medical records were reviewed, including information on age, gender, chronic diseases, history of prior peripheral interventions, the artery that was treated, the balloon diameter used, stent placement, and CBC biochemical değeris during the intervention. The type of peripheral artery intervention and details regarding balloon or stent size for the restenosis group were retrieved from the system reports. Results: A total of 81 patients diagnosed with lower extremity occlusive PAD who developed restenosis, and 41 patients who underwent balloon or stent interventions without restenosis, were included in the study. The length, diameter of the balloon or stent placed, and biochemical and hematological parameters were assessed. When comparing the groups with and without progression, the C-reactive protein (CRP) levels were significantly higher in the progression group (p < 0.001). The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) değeri was also significantly higher in the progression group (p < 0.001). The Pan-immune inflammatory volume (PIV) was significantly higher (p = 0.001), and the CRP/Albumin ratio (CAR) was statistically significant between the groups (p < 0.001). Platelet count was higher in the progression group (p < 0.001). There was a statistically significant difference in CRP, SII, PIV, CAR, and platelet counts when comparing the progression and non-progression groups (p-değeris were