İlk trimester hemogram parametreleri, APRI skoru ve FIB4 indeksinin preeklampsi öngörüsündeki yeri
The role of the first-trimester hemogram parameters, APRI score and FIB-4 index in the prediction of preeclampsia
  1. Tez No: 960485
  2. Yazar: ZEYNEP KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DOĞA ÖCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Preeklampsi gebeliğin hipertansif hastalıkları arasında tanımlanan, pek çok sistemi etkileyen bir patolojidir. Yalnızca maternal değil fetal ve perinatal morbidite ve mortalitenin önemli nedenlerindendir. Preeklampsi multisistemik bir hastalık olduğundan ve sıklıkla etkilenen organlardan birisi de karaciğer olduğundan karaciğer fonksiyonunu değerlendirmede kullanılan parametrelerin preeklampsi öngörüsünde de kullanılabilmesi olasıdır. Bu amaçla daha önceden karaciğer fibrozisini değerlendirmek amacıyla ortaya çıkmış olan APRI skoru ve Fib-4 indeksi kullanılarak ilk trimesterde preeklampsi öngörülmeye çalışılacaktır. Bu çalışmanın amacı APRI skoru ve Fib-4 indeksinin ilk trimesterde preeklampsi öngörüsündeki yerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif vaka kontrol niteliğindeki bu çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda; Ocak 2023- Ocak 2025 tarihleri arasında Perinatoloji Kliniği'ne başvurmuş ve preeklampsi tanısı almış olan; dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan toplam 200 hastayı içermektedir. Aynı dönemde hastaneye başvurmuş tekil gebeliği olup 18-45 yaş arası, herhangi bir sistemik veya fetal hastalığı olmayan, düşük riskli gebeler arasından rastgele seçilen 200 hasta da kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu hastaların ilk trimesterdeki hemogram parametreleri, APRI skoru ve FIB4 indeksi retrospektif olarak incelenmiştir. Dahil edilme kriterleri: Tekil gebeliği olup gebeliğin hipertansif hastalıkları (preeklampsi, eklampsi, süperempoze preeklampsi, gestasyonel hipertansiyon, HELLP) tanısı konmuş, 18-45 yaş arası, başka sistemik hastalığı olmayan gebeler çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Aynı dönemde hastaneye başvurmuş tekil gebeliği olup 18-45 yaş arası, herhangi bir sistemik veya fetal hastalığı olmayan, düşük riskli gebeler arasından rastgele seçilen hastalar da kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Dışlama kriterleri: Çoğul gebeliği olanlar, gebeliğin hipertansif hastalıkları dışında hastalığı olanlar, ilk trimester laboratuvar kayıtlarına ulaşılamayanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular: Hastaların demografik özellikleri değerlendirildiğinde yaş, gravida, parametrelerin değerlendirildiği gebelik haftaları açısından iki grup arasında anlamlı farklılık görülmemektedir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Preeclampsia is a pathology classified among the hypertensive disorders of pregnancy and affects multiple systems. It is a significant cause of not only maternal but also fetal and perinatal morbidity and mortality. Since preeclampsia is a multisystemic disease and the liver is frequently one of the affected organs, parameters used to assess liver function can also be utilized in the prediction of preeclampsia. For this purpose, the APRI score and Fib-4 index—originally developed to evaluate liver fibrosis—will be used to attempt to predict preeclampsia in the first trimester. The aim of this study is to investigate the role of the APRI score and Fib-4 index in the prediction of preeclampsia during the first trimester. Materials and Methods: This retrospective case-control study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology, Ankara Bilkent City Hospital, and includes a total of 200 patients who were diagnosed with preeclampsia and met the inclusion and exclusion criteria between January 2023 and January 2025 after presenting to the Perinatology Clinic. A control group of 200 patients was randomly selected from low-risk pregnant women who also presented to the hospital during the same period, had singleton pregnancies, were between 18 and 45 years of age, and had no systemic or fetal diseases. The hemogram parameters, APRI score, and FIB-4 index of these patients during the first trimester were retrospectively analyzed. Inclusion criterias: The study group consisted of pregnant women aged 18–45 with singleton pregnancies who were diagnosed with hypertensive disorders of pregnancy (preeclampsia, eclampsia, superimposed preeclampsia, gestational hypertension, HELLP) and had no other systemic diseases. The control group consisted of randomly selected pregnant women with singleton pregnancies aged 18–45, without any systemic or fetal diseases, considered low-risk, and who presented to the hospital during the same period. Exclusion criterias: Patients with multiple pregnancies, those diagnosed with conditions other than hypertensive disorders of pregnancy, and those whose first trimester laboratory records could not be accessed were excluded from the study. Findings: The demographic characteristics of patients compared. According to the results, there were no significant differences between the two groups in terms of age, gravida, or the gestational weeks at which the parameters were evaluated (p>0.05).