İbn-i Kemal'in hayatı eserleri ve yaratma anlayışı
Ibn Kemal: His life, works and conception of creation
  1. Tez No: 94581
  2. Yazar: FURAT AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
“İbn-i Kemâl'in Hayatı, Eserleri ve Yaratma Anlayışı”Yüksek Lisans Tezi, Danışman: ProfDr. Hüseyin Aiay,VI-105, ek-I:31, ek-II: 27. İbn-i Kemâl, 1468-1532 yıllan arasında yaşamış, 16. Yüzyıl Osmanlı İmparatorluğunun önemli bir ilim ve devlet adamıdır. Fıkıh, hadis, tefsir, kelâm, felsefe, tarih, dil ve şiir alanında 200'ü aşkın eser yazmıştır. Yaşadığı dönemde, Molla Kabız'ın idamı ve Safeviler hakkında önemli fetvalar vermiştir. Bizim bu çalışmamız dört bölümden ve iki ekten oluşmaktadır. Girişte yaşadığı dönemin dini, kültürel, siyasi ve ilmi durumu hakkında bilgiler verdik. Birinci bölümde hayatı ve çalışmaları, ikinci bölümde eserleri ve tanıtımı, üçüncü bölümde ilmi ve edebi kişiliği ele alınarak, özellikle tarihçiliği, felsefi ve kelâmi görüşleri, şairsel yönü ve tasavvuf! görüşleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde“Risale ü Beyanî Ma'na'1-Ca'l ve Tahktk-i Erme Nefse'l-Mahiyyete Mec'uletim”adlı eserinin edisyon-kritiğini yaptık. Sonuç bölümü çalışmada nihai bilgileri içermektedir. Ek-I'de risalenin çevirisini, ek-ü'de tahkikli (edisyon) neşrini yaptık. Bir Osmanlı düşünürü olarak tbn-i KemâL felsefe ve kelam konusunda bir çok eser kaleme almıştır. Eserlerinde ele aldığu konular genellikle bu iki bilim daimin en önemli sorunları arasında yer alır. İbn-i Kemâl, üzerinde çalıştığımız eserinde, yaratma hakkındaki görüşlerinin yam sıra İbn-i Sina, Cürcani, İcî, Kâtibi Râzi, Tusi ve Tahtani gibi alimlerin görüşlerinide eleştirel bir bakış açısı çerçevesinde ele almaktadır. Bu durumda onun eserlerine ve konuları işleyiş biçimine bakarak Osmanlı entellektüelleri arasında felsefi düşüncenin durumu hakkında bir fikir edinmek mümkündür. İbn-i KemâL bu risalede yaratma, varlık ve mahiyet hakkındaki görüşlerini açıklamaktadır. Yaratma hakkında, İşrakîlerin yaratma anlayışını eleştirerek, Meşşâilere yakın bir anlayış sergilemektedir. İbn-i Kemâl, İbn-i Sina'nın İbda'“£|j__*r kelimesi ile açıklamaya çalıştığı yaratmayı, Ca'J ”J-*V kelimesi ile açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
'İbn Kemal: His Life, Works and Conception of Creation“ MA thesis, Supervisor: Hüseyin Alay, Prof. Dr., VI-105, Appendixes-I: 31, Appendixes-H: 27. İbn-i Kemâl lived between 1468-1532. He was an important scholar and statesman in the Ottoman Empire in the 16th century. He wrote same works 200 on fiqh, hadith, commentary, theology, philosophy, history, languege, poetry. During his lifetime he gave important fetvas about Safevites and hang of Molla Kabız. Our study is four part, and two appendixes. In the introduction we gave information about religious, cultural, political and scientific stuation of this period. In the first part we studied his life and studies. In the scond part his books and their presentation. In the third part his scientific and literary personality, especially his opinions on history, philosophy, theology, poetry and mysticism. In the forth part we did edition-critic of his book named ”Risala fi Beyani Ma'na'l- Ca'l ve Tahkiki Etme Nefse'l-Mahiyyete Mec'uletun.“The conclusion argued the findings. In the appendix we did translated his risala and in the second appendix we did the edition of the risala. As an Ottoman thinker İbn-i KemaL wrote many books concerning philosopy and theology. The themes that he struggled to solve in his books were among the most important guestions of the field. In his work, he edited, besides his conceptions on creation, he deal with, Ibn Sina, Curcani, Icî, Katibî, Fahrettin Razi, Tusî and Tahtanı comparatively. Thus, he can be taken as a typical thinker from whom we can obtain more information about the station of the ottoman intellectuals of the time. In this risala, İbn-i Kemal wrote his opinion on the creation, existentia and essence. Those of critising Ishraqiyyun and their conception of creation, he stands next to Meşşaiyyun. İbn-i Kemal tried to explain the creation with the word of Ca'I ”J»** as well as İbn4 Sina tried to explain it with the word of İbda' "g.^