Kemalpaşazade Divanı'nda dini tasavvufi unsurlar
  1. Tez No: 87470
  2. Yazar: RUHİ ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Çalışmamızda XVI. Asır şair, bilim adamı, mütefekkiri İbn-i Kemal'in Divânındaki dini ve tasavvuf! unsurların tespitine çalışılmıştır. Tez iki bölümden oluşmaktadır: ]. Bölümde Kemalpaşazade'nin hayatı, edebi kişiliği, tasavvuf anlayışı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Divan'daki dini ve tasavvufı unsurlar örneklerle tespit edilmiştir. Din başlığı altında itikat ve ibadet alt başlıkları incelenmiştir. Tasavvuf başlığı altında ise Vahdet-i Vücut, Bezm-i Elest, Alemler, Dört kapı kırk makam konuları örnekleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this investigate, we triet to establish the religious and sofistic components in the İbn-i Kemal's Divan who is both a poem and a scientist. The thesis are consist of two sections. In the first section Kemalpaşazade's life, literary character, sofistic opinion and some knowledges about his works was explanied. In the second section, regilous and sofistic components in Divan was established with some examples. The conviction and worship matters was examined in the cap of sofism. And also“Vahdet-i Vücut, Bezm-i Elest, Alemler, Dört kapı kırk makam”matters was examined with examples. C YÜKSEKÖ?RETİM KDWUJ * ^.-rjnMTftSWOl MERKEZİ Do'diHIAHTASYQ*