Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı dağıtık üretim tesislerinin dağıtım şebekesi üzerindeki etkisinin analizi
Analysis of the impact of renewable energy-based distributed generation facilities on the distribution network
- Tez No: 945817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GÜLŞEN ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı Dağıtık Üretim (DÜ) sistemlerinin dağıtım şebekeleri üzerindeki teknik etkileri, çeşitli işletme senaryoları çerçevesinde kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, IEEE 33 baralı standart test sistemi ETAP yazılımı kullanılarak modellenmiş; senaryolar farklı yük profilleri, üretim seviyeleri, tüketici davranışları ve arıza koşulları göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Belirlenen senaryolar; nominal, düşük ve yüksek yükleme durumlarını; güneş enerjisi (Fotovoltaik - FV) ve rüzgar enerjisi (REG) gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının sisteme entegrasyonunu; elektrikli araç (EA) yüklerinin dahil edildiği hibrit yapıların etkilerini ve çeşitli arıza durumlarını kapsamaktadır. Özellikle arıza senaryolarında, mobil generatörlerin desteğiyle sistemin süreklilik, dayanıklılık ve toparlanma kapasitesi değerlendirilmiştir. Her bir senaryoda; gerilim profili, aktif güç kaybı, kısa devre akımı, sistem kararlılığı, güç kalitesi göstergeleri ve generatör maliyetleri gibi teknik parametreler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, dağıtım şebekesinin enerji verimliliği, sistem esnekliği ve arz güvenliği üzerindeki etkiler de dikkate alınmıştır. Elde edilen bulgular, uygun şekilde planlanmış yenilenebilir tabanlı DÜ sistemlerinin şebeke üzerinde teknik olarak olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, mobil generatörlerin; acil durumlar, doğal afetler veya sistem arızaları gibi olağanüstü koşullarda, enerji sürekliliğini sağlayan teknik ve ekonomik açıdan etkili bir çözüm sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, gelecekteki akıllı dağıtım sistemlerinin tasarımında ve kriz senaryolarının yönetiminde önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study presents a comprehensive analysis of the technical impacts of Distributed Generation (DG) systems based on renewable energy sources on distribution networks under a variety of operational scenarios. The IEEE 33-bus standard test system was modeled using ETAP software, and scenarios were developed by taking into account different load profiles, generation levels, consumer behaviors, and fault conditions. These scenarios include nominal, low, and high loading cases; the integration of renewable energy sources such as solar photovoltaic (PV) and wind energy generation (WEG); the inclusion of electric vehicle (EV) loads in hybrid configurations; and different fault scenarios. In particular, fault conditions were evaluated with the inclusion of mobile generator support, assessing the continuity, resilience, and recovery capability of the system. Each scenario was analyzed in terms of key technical parameters such as voltage profile, active power loss, short circuit current, system stability, power quality indicators, and generator cost analysis. Furthermore, the effects on overall system efficiency, operational flexibility, and supply reliability were considered throughout the evaluation process. The results reveal that properly planned and integrated renewable-based DG systems can significantly enhance technical performance on the grid, improving energy quality and reducing losses. Additionally, mobile generators have been shown to offer a reliable and cost-effective solution in emergency cases such as system failures, load spikes, or natural disasters, thereby supporting uninterrupted power supply and enhancing grid resilience. These findings provide valuable insights for the design of future smart distribution systems and highlight the importance of proactive emergency planning and flexible operational strategies in modern power networks.