Rahim tahliyesi ve ceza sorumluluğu
Uterus evacuation and criminal liability
  1. Tez No: 945816
  2. Yazar: ZELİHA KILIÇPARLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
İnsanlık kadar eski bir konu olan rahim tahliyesi güncelliğini hiçbir zaman yitirmemiştir. Dünyanın hemen her yerinde rahim tahliyesine ilişkin hukuki düzenlemeler yapılmıştır. Birçok ülkenin ceza kanununda rahim tahliyesi suç olarak düzenlenmiştir. Ancak farklı yaklaşımları benimseyerek yapılan bu düzenlemeler çeşitlilik arz etmektedir. Yine mevcut hukuki düzenlemeler, dünya genelinde hızlı ve sürekli bir değişkenlik içindedir. Bu konunun sosyal, ekonomik, dini, tarihi ve ahlaki boyutunun olması meseleyi birçok hak ve özgürlükle ilişkilendirmektedir. Dolayısıyla burada hak ve hürriyetler arasında menfaat dengesi kurulması da zorunlu hale gelmektedir. Ülkemizde de dünyanın birçok yerinde olduğu gibi rahim tahliyesine ilişkin özel hukuki bir düzenleme bulunmaktadır. Ayrıca rahim tahliyesine ilişkin bazı fiillerin suç olarak düzenlenmesi de hukuk sistemimizde tercih edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada rahim tahliyesine ilişkin ceza hukuku hükümleri diğer ülke hukuk sistemlerindeki düzenlemeler de dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, hukukumuzdaki rahim tahliyesine ilişkin hükümler göz önünde bulundurularak ceza hukuku bakımından suç analizi yapılmış ve doktrinde bu konuya ilişkin tartışmalı noktaları değinilmiştir. Sonuç olarak uluslararası alandaki hukuk metinleri de dikkate alınarak hukuk sistemimiz bakımından bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an issue as old as humanity, uterine evacuation has never lost its actuality. Legal regulations on uterus evacuation have been made almost everywhere in the world. In the penal codes of many countries, uterus evacuation is regulated as a crime. However, these regulations adopting different approaches vary. Again, the existing legal regulations are in a rapid and continuous change throughout the world. The fact that this issue has social, economic, religious, historical and moral dimensions associates the issue with many rights and freedoms. Therefore, it becomes necessary to establish a balance of interests between rights and freedoms. In our country, there is a special legal regulation on uterus evacuation similar to the world regulations. In addition, it is also preferred in our legal system to regulate some acts related to the evacuation of the uterus as a crime. In this context, in this study, the provisions of the criminal law regarding the evacuation of the uterus are evaluated by taking into account the regulations in the legal systems of other countries. In addition, by taking into consideration the provisions on the evacuation of the uterus in our law, the offence has been analysed in terms of criminal law and the controversial points in the doctrine regarding this issue have been mentioned. As a result, an evaluation has been made in terms of our legal system by taking into account the international legal texts.