Diş hekimliği fakültesi öğretim elemanları ve öğrencilerinin dijital okur yazarlık ile bilgisayar öz yeterlilik inançlarının incelenmesi
An investigation into the digital literacy and computer self-efficacy beliefs of faculty members and students at the faculty of dentistry
  1. Tez No: 945821
  2. Yazar: RESUL İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi‟nde görev yapan öğretim elemanları ile lisans öğrencilerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ve bilgisayar öz yeterlilik inançları çeşitli değişkenler açısından incelenmiş; ayrıca bu iki değişken arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Genel tarama modeline dayalı olarak yürütülen çalışmada, uygun durum örnekleme yöntemi ile belirlenen 12 öğretim elemanı ve 102 öğrenci yer almıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Dijital Okuryazarlık Düzeylerini Belirleme Ölçeği ve Bilgisayar Öz Yeterlilik İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet değişkeni dijital okuryazarlık ve bilgisayar öz yeterlilik düzeylerinde anlamlı farklılık yaratmış, erkek katılımcıların puanları daha yüksek bulunmuştur. Yaş değişkeni anlamlı bir farklılık oluşturmazken, kişisel bilgisayara sahip olma durumu her iki ölçekte de önemli farklılıklar ortaya koymuştur. Sınıf düzeyine göre yapılan analizde ise 3. sınıf öğrencilerinin en yüksek puanlara sahip olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların internet bağlantısına sahip olma ve kullanım sıklıkları anlamlı bir etki oluşturmazken, bilgisayarla ilgili eğitim alma durumu dijital okuryazarlık ve öz yeterlilik puanlarını olumlu yönde etkilemiştir. Öğretim elemanlarının internet bağlantısına sahip olma ve kullanım sıklıkları anlamlı bir etki oluşturmazken, bilgisayarla ilgili eğitim alma durumu dijital okuryazarlık ve öz yeterlilik puanlarını olumlu yönde etkilemiştir. Ayrıca, öğretim elemanlarının dijital okuryazarlık düzeyleri ile bilgisayar öz yeterlilik inançları arasında doğrudan güçlü bir ilişki bulunmamış; ancak her iki değişken bakımından öğretim elemanlarının öğrencilerden anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu durum, akademik deneyim ve dijital araç kullanım sıklığıyla ilişkilendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the digital literacy levels and computer self-efficacy beliefs of faculty members and undergraduate students at the Faculty of Dentistry, Niğde Ömer Halisdemir University, in relation to various demographic and educational variables. Furthermore, the relationship between digital literacy and computer self-efficacy was examined. Employing a general survey design, the research sample consisted of 12 faculty members and 102 undergraduate students, selected through purposive sampling. Data were collected using a Personal Information Form, the Digital Literacy Scale, and the Computer Self-Efficacy Belief Scale. The findings revealed that gender had a statistically significant effect on both digital literacy and computer self-efficacy, with male participants achieving higher scores. While age was not a significant factor, owning a personal computer was associated with significantly higher scores on both measures. Regarding academic year, third-year students demonstrated the highest levels of digital literacy and self-efficacy. Although internet access and frequency of internet use did not yield significant differences, receiving formal training in computer use positively influenced participants‟ scores in both domains. While internet access and frequency of use among faculty members do not significantly impact their scores, computerrelated training positively influences both digital literacy and self-efficacy scores. Furthermore, no direct strong correlation was found between faculty members' digital literacy levels and their computer self-efficacy beliefs. However, it was determined that faculty members scored significantly higher than students in terms of both variables. This observation can be attributed to academic experience and the frequency of digital tool usage.