Lojistik performans endeks (LPE) kriterleri bağlamında Türkiye ile gelişmiş ülkelerin karşılaştırılması
Comparison of Turkey and developed countries in the context of logistics performance index (LPI) criteria
- Tez No: 945820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM PELİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, İşletme, Transportation, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
LPE, Dünya Bankasınca yayımlanan ülkelerdeki lojistiklerin kapasitelerini ve altyapı durumlarını değerlendirmek amacıyla yayınlanan bir ölçüttür. Bu endeks, ulaştırma modlarının altyapısı, gümrük düzenlemeleri ve lojistik maliyetleri gibi unsurları içermektedir. Küreselleşme ve artan rekabet nedeniyle lojistik, ticari alanda kritik bir rol oynamaktadır. Ülkelerin dünya ticaretindeki payını artırmak için lojistik kabiliyetlerini ve altyapılarını geliştirmeleri gerekmektedir. İyi planlanmış lojistik faaliyetleri, hem ekonomik büyümeye hem de istihdama olumlu katkı sağlamaktadır. Ayrıca, yerli ve yabancı yatırımları teşvik ederek milli geliri artırmaktadır. Lojistik sektörü, küresel rekabette başarılı olmak isteyen ülkeler için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu çalışmada, Dünya Bankası tarafından 2007, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 ve 2022 yıllarında yayınlanan LPE verileri temel alınarak analizler yapılmıştır. Endeks, 2007'de 150 ülkeyi kapsarken, 2010 yılında 155 ülkeye, 2012 yılında 155 ülkeye, 2014 yılında 160 ülkeye, 2016 yılında 160 ülkeye, 2018 yılında 160 ülkeye, 2022'de ise bu sayı 139 ülkeye düşmüştür. Çalışmada, teknolojik gelişmişlikleri ve küresel güçlükleri nedeniyle seçili olan Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Çin, Fransa, Hollanda, İsviçre, Birleşik Krallık (İngiltere), İtalya, Japonya ve Kanada olmak üzere 10 gelişmiş ülkeyle birlikte Türkiye olarak incelenmiştir. Bu ülkelerin LPE genel puanları ve alt puanları, hem birbirleriyle hem de diğer 129 ülkenin genel skorlarıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin LPE puanları da gelişmiş ülkelerle kıyaslanarak analiz edilmiştir. Çalışma, lojistik performansın küresel rekabetteki önemini vurgulamaktadır. Çalışma kapsamında LPE toplam puanları ve alt puanlarında Türkiye ve Gelişmiş Ülkeler ile diğer endeks ülkeleri birlikte ele alınarak, Türkiye ve Gelişmiş Ülkelerin endeks bilgileri Sıralama Yöntemi olan PROMETHEE Yönteme göre işlenmiş ve bu yöntem aracılığıyla endeksin“Altyapı, Uluslararası Sevkiyat, Lojistik Hizmetlerin Kalitesi, İzleme/Takip, Zamanında Teslimat, Gümrükler”başlıklı altı ana bileşenine göre incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda Türkiye ve Gelişmiş Ülkelerin LPE toplam ve alt puanları ile bölgedeki diğer ülkelerin toplam ve alt puanları arasında istatistiksel açıdan önemli bir farklılık olduğu belirlenmiştir. LPE'de Türkiye'nin performans değerlendirmesinde Türkiye lojistik alanında, lojistik değerlendirme ve alt paketlerde ilerleme kaydedememiştir. Buna rağmen Türkiye'nin küresel sıralamada önemli derecede yerinin değişmediği de görülmüştür. Türkiye'nin ilgili endekslere göre daha iyi bir konuma gelebilmesi için teknik, hukuki, dijitalleşmeye önem vererek modern altyapı, etkin, hızlı gümrük işlemleri, güvenilir lojistik hizmet sağlayıcıları konularında iyileştirmeler yapması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
LPI is a measure published by the World Bank to evaluate the logistics capacities and infrastructure conditions of countries. This index includes factors such as the infrastructure of transportation modes, customs regulations, and logistics costs. Due to globalization and increasing competition, logistics plays a critical role in the commercial sector. To increase their share in global trade, countries need to improve their logistics capabilities and infrastructure. Well-planned logistics activities contribute positively to both economic growth and employment. Additionally, they boost national income by encouraging domestic and foreign investments. The logistics sector is an indispensable element for countries seeking success in global competition. In this study, analyses were conducted based on the LPI data published by the World Bank in 2007, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018, and 2022. While the index covered 150 countries in 2007, this number increased to 155 in 2010 and 2012, 160 in 2014, 2016, and 2018, but dropped to 139 countries in 2022. In the study, Türkiye was analyzed along with 10 developed countries the United States, Germany, China, France, the Netherlands, Switzerland, the United Kingdom (UK), Italy, Japan, and Canada due to their technological advancement and global influence. The overall LPI scores and sub-scores of these countries were compared both among themselves and with the overall scores of the remaining 129 countries. Additionally, Türkiye LPI scores were analyzed in comparison with those of the developed countries. The study highlights the importance of logistics performance in global competitiveness. Within the scope of the study, the total scores and sub-scores of the LPI for Türkiye, developed countries, and other indexed countries were evaluated together. The index data for Türkiye and the developed countries were processed using the PROMETHEE Method (Ranking Method) which is a for ranking. Through these programs, the index was analyzed according to its six main components: Infrastructure, International Shipments, Quality of Logistics Services, Tracking/Tracing, Timeliness of Deliveries and Customs. The findings of this study reveal a statistically significant difference between the total and sub-scores of Türkiye and the developed countries in the LPI and those of other countries in the region. In the LPI performance assessment, Türkiye has not made significant progress in the logistics sector or in the evaluation criteria and sub-components. Nevertheless, it has been observed that Türkiye global ranking has not changed substantially. For Türkiye to achieve a better position in the relevant indices, improvements are necessary in areas such as technology, legal frameworks, digitalization, modern infrastructure, efficient and fast customs procedures, and reliable logistics service providers.