Atatürk dönemi eğitim politikaları ve öğretim metotlarının tarih eğitimi üzerine etkileri
The effects of educational policies and teaching methods during the Atatürk era on history education
  1. Tez No: 945834
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Eğitim, aileden başlayarak kişinin zihinsel, bedensel, duygusal ve aynı zamanda toplumsal yeteneklerini planlı şekilde geliştirmesi ve bireyin yaşam içerisinde edinmiş olduğu tüm öğrenmeleri kapsayan önemli bir süreçtir. Eğitim politikaları ise, bir ulusun eğitim sistemine yön veren en temel ilkeleri ifade etmektedir. Eğitim ve öğretimdeki amaçlar, dönemin ders müfredatının içeriği, ders saatleri ve okulların yapısı işte bu ilkeler bağlamında belirlenmiş olur. Tarih öğretimi ise, eğitim politikalarına bağlı şekilde farklı zamanlarda değişime uğrayan önemli bir süreci ifade eder. Öyle ki eğitim sisteminde meydana gelen bu değişikliklerin, tarih dersinin konularına, yöntemlerine kısacası tarih anlayışı fikrine etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında başlayan değişim ve yenileşme hareketleri ele alınmış, süreç Atatürk Dönemi reformlarıyla birlikte değerlendirilerek tamamlanmıştır. Çalışmanın bulguları, Atatürk Dönemi'nde yapılmış olan eğitim reformlarının tarih derslerini yalnızca bir ders olmaktan çıkararak; ulusal bir bilinç kazandıran, araştırmacı düşünmeyi destekleyen bir yapıya dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, tarih öğretimin eğitim politikalarındaki değişim ve yenileşmeyle doğrudan ilişkili olduğu ve bu süreçte eğitim stratejilerinin tarih öğretiminin muhtevasını ve yöntemini ortaya koyan temel belirleyicilerden biri olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Education is an important process that begins within the family and involves the planned development of an individual's mental, physical, emotional, and social abilities, encompassing all the learning acquired throughout one's life. Education policies, on the other hand, represent the fundamental principles that guide a nation's education system. The goals of education and teaching, the content of curricula, lesson hours, and the structure of schools are all determined within the framework of these principles. History education is a significant process that undergoes changes at different times depending on education policies. Indeed, the impact of changes in the education system on the content and methods of history lessons, in short, on the concept of historical understanding, is an undeniable fact. This study examines the movements of change and renewal that began in the last century of the Ottoman Empire, and the process is evaluated together with the reforms of the Atatürk Era. The findings of the study reveal that the education reforms carried out during the Atatürk Era transformed history lessons from being merely a subject to a structure that fosters national consciousness and supports investigative thinking. In conclusion, it can be said that history education is directly related to the changes and renewal in education policies, and that education strategies in this process are one of the fundamental determinants shaping the content and methods of history teaching.