Political allegory in animal dystopias of George Orwell's Animal Farm and Laline Paull's The Bees
George Orwell'ın Animal Farm ve Laline Paull'un The Bees adlı hayvan distopyalarında politik alegori
- Tez No: 945835
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DEĞİRMENCİ ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
George Orwell'ın Animal Farm ve Laline Paull'un The Bees adlı iki distopya eser, totaliter oligarşi ve muhafazakar, oligarşik monarşi olarak adlandırılan iki farklı politik sistemi ve bu sistemlerin romanlardaki hayvan karakterleri arasında baskı, adaletsizlik ve eşitsizlik gibi olumsuz sonuçlarını eleştirmek ve hiciv etmek amacıyla farklı hayvan türlerini alegorileştirmektedir. Animal Farm adlı romanın yazarı Orwell, romanında bir grup çiftlik hayvanı aracılığıyla doğrudan Stalin ve Stalin'in Sovyetler Birliği'ndeki baskıcı rejimini eleştirmektedir. Sovyetler Birliğindeki sosyalizmi hiciv etmek için Sovyetler Birliği'ndeki tarihi ve politik figürler ve insan ve hayvan karakterleri arasında benzerlikler kurmaktadır. Ayrıca, romanında çatışmacı oligarşi ve saltanat oligarşi isimli iki tür oligarşi türü sunmaktadır. Animal Farm adlı eserinde Bay Jones, Bay Pilkington ve Bay Frederick adlı insan karakterleri arasında çatışmacı oligarşi türünü gösterirken, Hayvan Çiftliği'nde domuzların çiftlik hayvanlarını sömürmesinden dolayı gelişen saltanat oligarşinin ve Napoleon'un totaliter rejiminin nasıl oluştuğunu gözler önüne sermektedir. Orwell'ın aksine, Laline Paull The Bees adlı romanında belirli tarihsel bir dönemi hiciv etmemektedir. Paull belirli bir tarihsel dönemi eleştirmemesine rağmen, eseri, bir arı kolonisi kullanılarak alegorileştirilen kral katli, katliam ve savaş gibi birçok politik tema, olay ve referans içermektedir. Kraliçe, Adaçayı rahibeleri ve Floralar gibi üst ve alt sınıflardan oluşan Paull'un totaliter kovanı muhafazakar, oligarşik monarşi rejimi ile yönetilmektedir. Bu politik rejim arıları baskılamakla kalmayıp aynı zamanda arılar arasında adaletsizlik ve eşitsizliğe yol açmaktadır. Adaçayı rahibeleri üstün soylarından ötürü yönetici pozisyonları doldururken, kovanın totaliter rejimindeki diğer arılar düşük soylarından ötürü imtiyazsız alt sınıfı oluşturmaktadırlar. Sonuç olarak bu tez, distopik çevreler yaratarak, Orwell'ın Animal Farm adlı klasik distopyasının ve Paull'un The Bees adlı eleştirel distopyasının, sundukları politik rejimlerde, sosyal sınıflarda ve politik olaylarda gözlemlenen politik alegoriler gösterdiğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Two dystopian works, George Orwell's Animal Farm and Laline Paull's The Bees allegorise different breeds of animals to criticise and satirise two different political systems, namely the totalitarian oligarchy and the conservative, oligarchic monarchy, and their negative outcomes such as repression, injustice, and inequality among the animal characters in the novels. The author of Animal Farm, George Orwell directly criticises Stalin and his repressive regime in the USSR through a set of farm animals in his novel. He builds analogies between the historical and political figures in the USSR and his human and non-human animal characters to satirise socialism in the Soviet Union. He also presents two types of oligarchies in his novel, which are warring oligarchy and sultanic oligarchy. Whereas Orwell demonstrates the warring oligarchy among human chararacters such as Mr. Jones, Mr. Pilkington, and Mr. Frederick, he presents how a sultanic oligarchy and Napoleon's totalitarian rule are formed on Animal Farm due to the pigs' exploitation of the farm animals in his Animal Farm. Unlike Orwell, Laline Paull does not satirise a certain historical period in her novel, The Bees. Even though Paull does not criticise a certain historical period, her work harbours several political themes, events, and allusions such as regicide, massacre, and war that are allegorised through a bee colony. Paull's totalitarian bee hive, which is composed of upper and lower social classes such as the Queen, Sister Sages, and Floras, is ruled by a conservative, oligarchic monarchy. This political system not only represses the bees, but also causes injustice and inequality among them. Whereas the Sages occupy the ruling positions due to their superior kin, the other bees form the underprivileged class owing to their inferior kin in the hive's totalitarian regime. Consequently, this thesis claims that creating dystopian environments, Orwell's classical dystopia, Animal Farm and Laline Paull's critical dystopia, The Bees illustrate political allegories observed in the political systems, social classes, and the political events they present.