Erzurum merkez ilçelerinden Tortum Uzundere ve Tekman'da bulunan baba, dede ve yatırların tarih, üslup ve ikonografik açıdan incelenmesi
Historical, stylish and iconographical analysis of father, grandpa and tombs found in Tortum, Uzundere and Tekman central districts of Erzurum
- Tez No: 945833
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BERKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Türk inanç sisteminde defin ve mezarlıklar çok önemli bir yer tutmaktadır. Kökeni Türkistan'a binlerce yıl öncesine dayanan defin geleneği ve atalar ruhuna saygı, temelinde ölüm sonrası hayata inanma ile daha da derin anlamlar kazanmıştır. Anadolu'nun Türk İslam yurdu olarak vatan olmasının temelinde bu kutsal dava uğrunda mücadele edip, şehit olanlar yatmaktadır. Özellikle şehit veya gazi olan bu alperenlerin ilerleyen dönemlerde de gazi, şeyh baba, dede ve evliya yatırı olarak defnedildikleri yerlerde özel ilgi ve ziyaret alanlarına dönüştükleri bilinmektedir. Yöntem: Erzurum'un Tortum, Uzundere ve Tekman ilçe merkez ve köylerinde de baba, dede, evliya yatırları önemli bir yer tutmaktadır. Her bir yatırın, bulunduğu bölgede bölge insanına güven ve emniyet verdiği görülmektedir. Yine bu yatır ve ziyaret yerlerinde yatan ulu kişiler, yöre insanı tarafından sıkıntılarının giderilmesinde dilek tutulan kutsal mekanlar olarak kabul edilmişlerdir. Yine bölge insanı, hastalıkları için çare aranılan bu mekanların toprağı veya suyunu da şifalı olarak kabul etmişlerdir. Bulgular: Çalışmada bölge insanları ile bizzat görüşülerek, halkın bu ziyaret yerleri ve burada yatan kişiler hakkında oluşan değer ve inançlar da kayıt altına alınmıştır. Ayrıca bazı bölgelerde yeni tespit edilen mezar taşlarında erken dönem Türkmen mezar taşı geleneği olarak kökeni Eski Gök Tengri İnancına dayanan figüratif bezemeler de ilk kez bu çalışma ile kayıt altına alınarak literatüre kazandırılmıştır. Sonuç: İşte bu çalışma ile bölgede tespit edilen yatır, baba ve evliya mezarları etrafında oluşan inanç ve bu inançların etrafında gelişen uygulamalar tespit edilip ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu yerlerin, toplumun değer yargıları ile gelecek kuşaklara aktarılması gereken önemli kültür köprüleri olarak öne çıktıkları görülmektedir. Ayrıca bu çalışma esnasında bölge insanı ile birebir diyaloğa girilmiş ve buraların toplum ve gelecek kuşaklara kültürel bellek için önemi anlatılarak bilhassa yanlış inanış ve kaçak kazı tehlikesi ile ilgili endişeler paylaşılmıştır. Çalışma esnasında bu mekanların fotoğrafları alınarak literatüre aktarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Burials and cemeteries have a very important place in the Turkish belief system. The tradition of burial, which dates back thousands of years to Turkestan, and respect for the spirit of ancestors have gained even deeper meaning with the belief in life after death. The foundation of Anatolia's being a homeland as a Turkish Islamic homeland lies in those who fought for this sacred cause and became martyrs. It is known that these warriors, especially those who were martyrs or veterans, later became places of special interest and visit as places where they were buried as veteran, sheikh, father, grandfather and saint tombs. Method: Father, grandfather and saint tombs also hold an important place in the Tortum, Uzundere and Tekman districts and villages of Erzurum. It is seen that each tomb gives confidence and security to the people of the region where it is located. Again, these tombs and the great people buried in these tombs have been accepted as sacred places where wishes are made to relieve their troubles by the people of the region. Again, the people of the region have accepted the soil or water of these places, where remedies are sought for their illnesses, as healing. Findings: In the study, the values and beliefs formed by the people about these places of visit and the people buried there were recorded by interviewing the people of the region in person. In addition, the figurative ornaments that are rooted in the Old Sky Tengri Belief as an early Turkmen tombstone tradition on newly identified gravestones in some regions were recorded for the first time with this study and brought to the literature. Results: With this study, the beliefs formed around the tombs of saints, fathers and saints identified in the region and the practices developed around these beliefs were determined and presented. It is seen that these places stand out as important cultural bridges that should be transferred to future generations with the value judgments of the society. In addition, during this study, one-on-one dialogue was entered with the people of the region and the importance of these places for cultural memory was explained to the society and future generations, and concerns were shared, especially regarding the danger of false beliefs and illegal excavations. During the study, photographs of these places were taken and transferred to the literature.