Osmanlı arşiv belgelerinde Ankara keçisi ve tiftik üretimi
Ankara goat and mohair production in Ottoman archive documents
- Tez No: 945851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ankara Keçisi uzun yıllar Ankara ve çevresinin temel geçim kaynağı olmuştur. Çoğunlukla Ankara havalisinde yetişen bu keçiler; İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yetiştirilmiştir. Ankara Keçisinin en yoğun yetiştirildiği şehirler Ankara ve ilçeleri başta olmak üzere Konya, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Niğde, Bursa, Kütahya, Zonguldak, Bingöl, Bitlis, Van, Kırşehir ve Yozgat'tır. Keçilerden elde edilen tiftik, Sof dokumacılığı için temel bir hammaddedir. Yürütülen tez çalışmasında Ankara Keçisi ve tiftik üretimi, Osmanlı Arşiv belgelerinden yararlanılarak incelenmiştir. Elde edilen bilgiler, Ankara Keçisinin tiftiğinden üretilen dokuma ürünlerinin Osmanlı iç piyasasında ve Avrupa pazarlarında ne denli önemli olduğunu ortaya koymuştur. Konuyla ilgili incelenen belgelerde, Osmanlı merkezi yönetimi ile taşra idaresi arasındaki eşgüdüm net olarak görülmektedir. Ankara Keçisinin yurt dışına çıkartılması konusunda ilk dönemlerde Osmanlı yönetiminin engelleyici tavrı ve tutumu dikkat çekicidir. Çıkarılan ihraç yasağı kanunlarıyla, Ankara Keçisi kendi doğal yaşam çevresi olan Ankara havalisinde yasal olarak da koruma altına alınmıştır. Yürütülen çalışmada dikkat çeken bir diğer konu ise Ankara Keçisi yetiştiriciliğinde uygulanan ırk ıslahı ve modern hayvancılık yöntemleridir. Tez çalışmasında tiftik üretim süreci ve tiftikten elde edilen ürünler değerlendirilmiştir. Tiftik, yapısı ve özellikleri sayesinde farklı alanlarda kullanılmıştır. Ankara tiftiğinin, su geçirmez özelliğinden dolayı hassas askeri cephanelerin muhafazasında ve askeri cerrahide kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Angora Goat has long been the main livelihood for Ankara and its surroundings. Mostly raised in the Ankara region, these goats were also farmed in the Central Anatolia, Eastern Anatolia, and Southeastern Anatolia regions. The cities where Angora Goat breeding was most intensive include Ankara and its districts in particular, as well as Konya, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Niğde, Bursa, Kütahya, Zonguldak, Bingöl, Bitlis, Van, Kırşehir, and Yozgat. The mohair obtained from these goats has been a key raw material for“sof”weaving. The thesis study investigates the Angora Goat and mohair production by using documents from the Ottoman Archives. The information gathered reveals the significant role mohair products made from the Angora Goat played in both the Ottoman domestic market and European markets. The documents examined show a clear coordination between the Ottoman central administration and the provincial authorities. The Ottoman administration's restrictive policy and attitude toward the export of the Angora Goat in the early period is particularly noteworthy. Through export prohibition laws, the Angora Goat was legally protected in its native environment in the Ankara region. Another striking aspect of the study is the implementation of breed improvement and modern livestock methods in Angora Goat breeding. The thesis also assesses the mohair production process and the products made from mohair. Due to its structure and properties, mohair was used in various fields. It was determined that Ankara mohair, owing to its water-resistant properties, was used to protect delicate military equipment and in military surger