Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin özel gereksinimli öğrencilerle ilgili mesleki yeterlilik ve empati eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of the professional competence and empathy tendencies of physical education and sports teachers with respect to students with special needs
- Tez No: 945852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİHRAÇ KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin özel gereksinimli öğrencilerle ilgili mesleki yeterlilik ve empati eğilimlerini incelenmektir. Araştırmanın evrenini Batman ilinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2023 – 2024 eğitim – öğretim yılında bulunan 363 beden eğitimi ve spor öğretmeninden, çalışmaya Google Forms yolu ile gönderilen ve gönüllü olarak katılım sağlayan 230 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Yılmaz ve ark., (2022) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin Özel Gereksinimli Öğrencilere Yönelik Mesleki Yeterlilik Ölçeği”ve Totan ve ark., (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Toronto Empati Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz için SPSS 22.0 yazılım programına aktarılmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi, yüzde analizi, aritmetik ortalama, bağımsız değişken t testi, ANOVA analizleri ve post hoc testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin özel gereksinimli öğrencilere ilişkin mesleki yeterlilik düzeylerinde okul düzeyi, özel gereksinimli öğrenciler hakkında eğitim aldınız mı, sınıfınızda özel gereksinimli öğrenci var mı veya var mıydı ve neden özel gereksinimli öğrencilerle ilgileniyorsunuz değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p.05). Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin empati eğilim düzeylerinde ise cinsiyet, yaş, gelir düzeyi sınıfınızda özel gereksinimli öğrenci var mı veya var mıydı ve neden özel gereksinimli öğrencilerle ilgileniyorsunuz değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p.05). Yapılan araştırma sonucunda; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki yeterlilik ve empati eğilim düzeyleri toplam puanlarına bakıldığında yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the professional competence and empathy tendencies of physical education and sports teachers regarding students with special needs. The universe of the research consists of physical education and sports teachers working in Batman province. The sample of the research consists of 230 physical education and sports teachers, who were sent to the study via Google Forms and participated voluntarily, out of 363 physical education and sports teachers in the 2023 - 2024 academic year. A descriptive scanning model was used in the research. The data of the study were collected with the“Professional Competency Scale of Physical Education and Sports Teachers for Students with Special Needs”developed by Yılmaz et al., (2022) and the“Toronto Empathy Scale”adapted into Turkish by Totan et al., (2012). The obtained data were transferred to SPSS 22.0 software program for statistical analysis. Frequency analysis, percentage analysis, arithmetic mean, independent variable t test, ANOVA analyzes and post hoc tests were used to analyze the data. Looking at the analysis results; Professional competence levels of physical education and sports teachers regarding students with special needs school level, have you received training about students with special needs, are there or were there students with special needs in your class and why are you interested in students with special needs a statistically significant difference was found according to the variable (p.05). A statistically significant difference was found in the empathy tendency levels of physical education and sports teachers according to the variables of gender, age, income level, whether there are students with special needs in your class, and why you are interested in students with special needs (p .05). As a result of the research, it was concluded that the total scores of physical education and sports teachers' professional competence and empathy tendency levels were high.