Geopolitical permanence in the urban context: Investigating spatial reflections through the traces of Ankara hatip Stream
Kentsel bağlamda jeopolitik kalıcılık: Mekansal yansımaların Ankara Hatip Çayı izleri üzerinden incelenmesi
- Tez No: 945873
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kentin, mevcudiyetini doğa ve kültür ya da bina ve zemin gibi ikili karşıtlıklar üzerinden tanımlayan yerleşik anlatıları, onun sürekli dönüşen mekânsal ve ekolojik süreçleri karşısında yetersiz kalır. Bu tez, kenti yalnızca görünen yapılarla değil; gömülü altyapılar, ekolojik bellek ve zamanla silinmiş coğrafi katmanlarla da şekillenen akışkan, çok katmanlı bir zemin olarak ele alır.“Yer”,“yüzey”,“zemin”ve“edimsellik”kavramları etrafında örülen kuramsal çerçeve, mimarlığın toprakla, altyapıyla ve görünmeyenle kurduğu ilişkileri yeniden düşünmek üzere eleştirel bir zemin sunar. Zemin, bu bağlamda pasif bir altyüzey değil; tarihsel tortular, ekolojik kuvvetler ve mekânsal mücadelelerle yüklü, aracılı ve politik bir alandır. Ankara'nın kentsel jeolojisi üzerinden gelişen bu inceleme, kentin tarihsel çekirdeğinde gömülmüş su peyzajları ve altyapı dönüşümleri aracılığıyla varlık ile silinme, bellek ile modernleşme arasındaki gerilimleri açığa çıkarır. Hatip Çayı'nın (Bentderesi) silikleşmiş izini takip eden çalışma, kayıp bir coğrafyayı yeniden inşa etmekten çok, mimarlığın görünmeyene, maddesel, tarihsel ve kavramsal düzeylerde, nasıl yanıt verebileceğini sorgular. Akışkan ama kalıcı olan bu yeraltı izi, tasarımı çağdaş kenti biçimlendiren gizil coğrafyalarla çalışan, onları açığa çıkaran ve yeniden çerçeveleyen eleştirel bir pratik olarak konumlandırma arayışının parçasıdır.
Özet (Çeviri)
The city, framed through binaries such as nature and culture or building and ground, resists such fixed delineations when examined through the lens of its unfolding spatial and ecological processes. This thesis departs from these dichotomies to interrogate the city as a fluid, layered, and dynamic territory that is shaped as much by buried infrastructures and ecological memory as by visible structures and formal planning. Engaging with the conceptual framework of site, surface, ground, and agency, the study proposes an alternative lens through which to reconsider the ways architecture negotiates its relationship with land, infrastructure, and the unseen. The thesis treats the ground as both mediated and political terrains, charged with historical sediment, ecological force, and spatial contestation. The investigation unfolds through the urban geology of Ankara, where the concealed waterscapes and infrastructural transformations of the city's inner core expose tensions between presence and erasure, memory and modernity. By tracing the obscured trajectory of the Hatip Stream (Bentderesi), this thesis does not seek to reconstruct a lost geography, but rather to rethink architectural engagement with what lies beneath; materially, historically, and conceptually. The stream, buried yet persistent, becomes a medium through which the thesis questions how architecture might respond to forms of agency that exceed the visible. In doing so, the study positions design as a critical practice capable of revealing, reframing, and working with the latent geographies that structure the contemporary city.