Yüz ve üst ekstremite allotransplant alicilarinda greft vaskülopatisinin yüksek çözünürlüklü ultrason ile değerlendirilmesi
- Tez No: 945872
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüz ve Üst Ekstremite Allotransplant Alıcılarında Greft Vaskülopatisinin Yüksek Çözünürlüklü Ultrason ile Değerlendirilmesi Yüz ve üst ekstremite allotransplantasyonu sonrası greft kaybına yol açan kronik red, halen önemli bir endişe kaynağıdır. Kronik red, herhangi bir klinik belirti veya semptom olmadan da ortaya çıkabilir. Mevcut takip yöntemi, allogreft biyopsi örneklerinin histolojik analizine dayanmakta olup, bu yaklaşım hem invazivdir hem de pratik değildir. Önceki veriler, kronik reddin kol ve solid organ allogreftlerindeki damarların intima ve media kalınlıklarındaki değişikliklerle ilişkili olduğunu göstermektedir; ancak bu tür veriler yüz ve kol allotrasplantasyonu operasyonu için literatürde sınırlı sayıdadır. Buna göre yapılan bu çalışmada 3 üst ekstremite nakli hastasının, 2 yüz nakli hastasının, nakilden 4 ile 15 yıl sonrasında bilateral fasiyal, superfisiyel temporal, radial, ulnar, brachial, posterior tibial ve dorsalis pedis arterlerinin görüntüleri elde edilmiş ve damar çapları, intima-media kalınlığı, pik sistolik hız, rezistif indeks, pulsatil indeks, ve akselerasyon zamanı değerleri kaydedilmiştir. Nakil hastalarının hepsinde hafif-orta derecede rejeksiyon bulguları olmasına rağmen, yüksek çözünürlüklü ultrasonografi incelemelerinde greft damarlarında farklı parametrelerde farklı değişiklikler görülmüştür. Hastaların tüm bu greft damarları ilgili parametreler yönünden analiz edilip kontrol grubu ile karşılaştırıldığında sadece sol radyal arter ve sol brachial arter IMT değerlerinin kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda sağ brachial arterin akselerasyon zamanında istatiksel anlamlı bir azalma görülmüştür. Yüz nakillerinde IMT açısından sol fasiyal, sol superfisiyel temporal, sağ tibialis posterior ve sol dorsalis pedis arterlerinde istatiksel anlamlı farklılık elde edilmiştir. Buna göre sol fasial, sol temporal ve sağ tibialis posterior arterlerinde IMT değerlerinde artış; sol dorsalis pedis arterinde ise azalma görülmüştür. Pik sistolik hızı (PSV) bakımından tüm gruplar arasında sadece sol 98 fasial arterde azalma saptanmıştır. Buna göre elde edilen bu bulgular doku örneklemelerindeki rejeksiyon bulguları ile ilişkilendirilmiştir. Sonuç olarak, yapılan bu çalışma ile Yüksek Çözünürlüklü Ultrasonografi'nin nakil hastalarının takibinde, rejeksiyon değerlendirilmesinde ve erken tanısında değerli olabileceği gösterilmiştir. Ancak parametrelerde ve normal değer aralıklarında standardizasyon olmadığı için bu alanda daha büyük örneklem grupları ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic rejection, which can lead to graft loss following face and upper extremity allotransplantation, remains a significant concern. Notably, chronic rejection may occur even in the absence of any clinical signs or symptoms. The current follow-up method relies on histological analysis of allograft biopsy samples, an approach that is both invasive and impractical. Previous data have demonstrated that chronic rejection is associated with changes in intimal and medial thickness in the vessels of limb and solid organ allografts; however, such data remain limited in the context of facial and upper extremity allotransplantation. Accordingly, this study evaluated three upper extremity transplant recipients and two face transplant recipients between the 4th and 15th years post-transplantation. Bilateral images of the facial, temporal, radial, ulnar, brachial, posterior tibial artery (PTA), and dorsalis pedis artery (DPA) were obtained. Measurements included arterial diameter, intima-media thickness (IMT), peak systolic velocity (PSV), resistive index (RI), pulsatility index (PI), and acceleration time (AT). Despite pathological findings of rejection in the limb transplant group, highresolution ultrasonography revealed varying changes across different vascular parameters in the graft vessels. When these vascular parameters were analyzed and compared with a control group, only the IMT values of the left radial and left brachial arteries were found to be statistically significantly higher than those in the control group. Additionally, a statistically significant decrease was observed in the acceleration time of the right brachial artery. In the face transplant group, statistically significant differences in IMT were detected in the left facial, left temporal, right posterior tibial, and left dorsalis pedis arteries. Specifically, increased IMT was observed in the left facial, left temporal, and right posterior tibial arteries, whereas a decrease was found in the left dorsalis pedis artery. Among all groups, a decrease in peak systolic velocity was noted only 100 in the left facial artery. These findings were correlated with pathological evidence of rejection in tissue samples. In conclusion, this study demonstrates that High-Resolution Ultrasonography may serve as a valuable tool for monitoring transplant recipients, evaluating rejection, and facilitating early diagnosis. However, due to the lack of standardization in parameters and reference values, further studies with larger sample sizes are needed in this field.