Hemiplejik hastalarda ağrı katastrofizasyonunun rehabilitasyon sonuçlarına etkisi
The effect of pain catastrophizing on rehabilitation outcomes in hemiplegic patients
  1. Tez No: 945881
  2. Yazar: AYŞE ESMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ALIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmada, inme hastalarında nöropatik ağrının, ağrı katastrofizasyon varlığının ve sıklığının belirlenmesi ve bu faktörlerin rehabilitasyon sonuçları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Prospektif araştırma olan bu çalışmada rehabilitasyon tedavisi için yatarak tedavi gören inmeli hastalar dahil edildi. Hastaların klinik durumları, tedavi öncesi ve 4 haftalık rehabilitasyon programı sonrası fonksiyonelliği değerlendirmek için Barthel İndeksi, Brunnstrom evrelemesi, Modifiye Ashworth Skalası, Fonksiyonel Ambulasyon Sınıflaması (FAS); yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-12 ölçeği; nöropatik ağrı açısından painDETECT Ağrı Anketi, ağrı katastrofizasyonunu değerlendirmek için Ağrı Felaketleştirme Ölçeği kullanıldı. Bulgular:Çalışmaya 37 (%46,25) kadın, 43 (%53,75) erkek olmak üzere toplam 80 inme hastası dahil edildi. Tedavi öncesi olası nöropatik ağrısı olan 10 (%12,5), belirgin nöropatik ağrısı olan 17(%21,3) hasta saptandı. Tedavi öncesi ağrı katastrofizasyonu olan 15 (%18,8) hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to determine the presence and frequency of neuropathic pain and pain catastrophizing in stroke patients and to investigate the effects of these factors on rehabilitation outcomes. Materials and Methods: In this prospective study, stroke patients who had stroke and were admitted to hospital for rehabilitation treatment were included. Barthel Index, Brunnstrom staging, Modified Ashworth Scale, Functional Ambulation Classification, SF-12 scale was used to evaluate the clinical status of the patients, Barthel Index, Brunnstrom staging, Modified Ashworth Scale, Functional Ambulation Classification to evaluate the functionality before the treatment and after the 4-week rehabilitation program; SF-12 scale was used to evaluate the quality of life; painDETECT Pain Questionnaire was used for neuropathic pain and Pain Catastrophizing Scale was used to evaluate pain catastrophizing. Results:A total of 80 stroke patients, 37(46.25%) women and 43(53.75%) men, were included in the study. There were 10(12.5%) patients with possible neuropathic pain and 17(21.3%) patients with significant neuropathic pain before treatment. There were 15(18.8%) patients with pre-treatment pain catastrophization.