Ratlarda karbon tetraklorür ile oluşturulan nefrotoksisitede bazı biyokimyasal parametreler üzerine Fucoıdan'ın etkisi
Effect of fucoidan on some biochemical parameters in carbon tetrachloride-induced nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 945903
  2. Yazar: ALPER CENK KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fucoidan, kahverengi deniz yosunlarının hücre duvarlarında ve dış hücre boşluklarında bulunan sülfatlı polisakkaritlerden biridir. Bu çalışmada ratlarda karbon tetraklorür ile oluşturulan nefrotoksisite olgularında fucoidan kullanılmasının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Yaklaşık 7-8 haftalık, 200-250 g ağırlığındaki 32 adet Wistar Albino dişi rat rastgele olmak üzere her biri 8 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (fizyolojik tuzlu su p.o 8 gün), fucoidan grubu (fucoidan 100 mg/kg/gün intragastrik gavaj), CCl4 grubu grubu (serum fizyolojik p.o 8 gün + 8. gün CCl4 1 ml/kg i.p tek doz), fucoidan+CCl4 grubu (fucoidan 100 mg/kg/gün intragastrik gavaj 8 gün+8. gün CCl4 1 ml/kg i.p tek doz). 8 günlük çalışma süresinden 24 saat sonra, yani 9. gün intraperitoneal olarak ketamin (90 mg/kg) enjekte edilerek kalpten kan örnekleri alındı. Tüm kanda glutatyon, plazmada ise MDA, AOPP, Na, Cl, K, kreatinin, üre, BUN düzeylerine bakıldı. MDA, glutatyon ve AOPP analizleri spektrofotometrik, diğer analizler otoanalizör ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Fucoidan is one of the sulfated polysaccharides found in the cell walls and extracellular spaces of brown seaweeds. This study investigated the effects of fucoidan on some biochemical parameters in carbon tetrachloride-induced nephrotoxicity in rats. Thirty-two Wistar Albino female rats, approximately 7-8 weeks old and weighing 200-250 g, were randomly divided into 4 groups, each consisting of 8 rats: Control group (physiological saline p.o 8 days), fucoidan group (fucoidan 100 mg/kg/day intragastric gavage), CCl4 group group (physiological saline p.o 8 days + 8th day CCl4 1 ml/kg i.p single dose), fucoidan+CCl4 group (fucoidan 100 mg/kg/day intragastric gavage 8 days + 8th day CCl4 1 ml/kg i.p single dose). After 24 hours of the 8-day study period, namely on the 9th day, ketamine (90 mg/kg) was injected intraperitoneally and blood samples were taken from the heart. Glutathione levels were measured in whole blood and MDA, AOPP, Na, Cl, K, creatinine, urea, and BUN levels were measured in plasma. MDA, glutathione, and AOPP analyses were performed spectrophotometrically, while other analyses were performed with an autoanalyzer.