Ratlarda gentamisin ile oluşturulan nefrotoksisite üzerine incir (Ficus carira) çekirdeği yağının etkisi
Effect of fig (Ficus carira) seed oil on nephrotoxicity induced by gentamicin in rats
  1. Tez No: 945904
  2. Yazar: ERSİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gentamisin (GM), insan ve hayvan bakteriyel enfeksiyonlarının, özellikle aerobik gram-negatif bakterilerin tedavisinde yaygın olarak kullan bir antibiyotiktir. Bununla birlikte, GM'in klinik yararlılığı böbrek fonksiyonları üzerindeki ciddi yan etkileri nedeniyle sınırlıdır. Bu araştırma, incir çekirdeği yağının (İÇY) GM kaynaklı nefrotoksisite üzerindeki koruyucu etkisini araştırmak için tasarlandı. Bu amaçla çalışmada 32 adet Wistar Albino rat kullanıldı ve ratlar rastgele 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (fizyolojik tuzlu su 8 gün süreyle (i.p) verildi), İÇY grubu (İÇY hayvanlara 6 ml /kg/gün dozda oral gavaj ile 8 gün süreyle verildi), GM grubu (GM 80 mg/kg/gün/i.p olarak 8 gün verildi), GM+İÇY grubu (GM 80 mg/kg/gün/i.p ve incir çekirdeği yağı 6 ml /kg/gün dozunda oral gavaj ile 8 gün süreyle birlikte verildi). Denemenin bitişinden 24 saat sonra tüm gruplardaki hayvanların kan örnekleri ve böbrek dokuları alındı. Ratların serumunda üre, kreatinin, Na, K, Cl düzeyleri otoanalizörde, MDA, GSH, AOPP, TNF-α ve IL-6 seviyeleri ise ELISA'da yapıldı. Ayrıca böbrek dokuları histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Gentamicin (GM), a widely used antibiotic in treating bacterial infections in humans and animals, particularly aerobic gram-negative bacteria, exhibits limited clinical utility due to its severe renal toxicity. This study aims to investigate the protective effect of fig seed oil (FSO) against GM-induced nephrotoxicity. For this purpose, 32 Wistar Albino rats were randomly divided into four groups: control group (received physiological saline for 8 days intraperitoneally), FSO group (received FSO at a dose of 6 ml/kg/day by oral gavage for 8 days), GM group (received GM at 80 mg/kg/day by intraperitoneal injection for 8 days), and GM+ FSO group (GM was given together with 80 mg/kg/day/i.p and fig seed oil at a dose of 6 ml/kg/day by oral gavage for 8 days). Twenty-four hours after the completion of the experiment, blood samples and kidney tissues from all animals were collected. Serum urea, creatinine, sodium, potassium, chloride levels were measured using an autoanalyzer, while malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), advanced oxidative protein products (AOPP), tumor necrosis factor-α (TNF-α), and interleukin-6 (IL-6) levels were determined using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). Additionally, kidney tissues were examined histopathologically.