Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran hastalarda iklim değişikliğinin anksiyete üzerine etkisi
Change on anxiety in patients applying to the Family Medicine Outpatient Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital
  1. Tez No: 945905
  2. Yazar: ELİF NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, erişkinlerde iklim değişikliğinin anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirmek ve eko-anksiyete ile genel anksiyete arasındaki olası ilişkileri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, Ocak 2025- Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul ili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki 160 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara demografik bilgileri içeren bir anket ile Beck Anksiyete Ölçeği ve Eko Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilks testi ile değerlendirilmiş, ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, çoklu grup karşılaştırmalarında ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Spearman korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of climate change on anxiety levels in adults and examine the relationship between Beck Anxiety Inventory (BAI) and Eco-Anxiety Scale (EAS) scores. Materials and Methods: A cross-sectional study was conducted between January and March 2025 with 160 participants aged 18–65 who visited the Family Medicine Outpatient Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital in Istanbul. Participants completed a demographic questionnaire, BAI, and EAS. Statistical analysis was performed using the Shapiro-Wilks test for normality, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests for group comparisons, and Spearman correlation for associations between variables. A p-value