Hematopoetik sistem malignitelerinde ve solid tümör tanılı hastalarda CMV enfeksiyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of CMV infections in patients with hematopoietic system malignancies and solid tumors
- Tez No: 945924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜLŞAH TANYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: CMV enfeksiyonu dünya genelinde yaygın olup, genel popülasyonda nonspesifik semptomlarla seyredebilir. Buna karşın, primer veya sekonder immün yetmezlik olgularında yüksek morbidite ve mortalite sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kemik iliği nakli sonrası CMV enfeksiyonu ile ilgili birçok çalışma bulunmakla birlikte, nakil olmayan kanser hastalarında bu enfeksiyonları değerlendiren çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Amaç: Bu çalışmada 2020-2024 yılları arasında merkezimizde lösemi, lenfoma ve solid tümör nedeni ile takip edilen çocuk hastaların CMV viremisi ve enfeksiyonu açısından klinik, laboratuvar, mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi ve bu enfeksiyonun oluşması için olası risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tek merkezli retrospektif çalışmaya İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalı'nda 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2024 tarihleri arasında hematolojik-onkolojik malignite sebebi ile izlenen ve sistemik kemoterapi alan, tedavi sırasında yaşı 1 ay-18 yıl arası olan, 186 çocuk hasta alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen hasta verileri hastane otomasyon sistemi ve arşiv dosyaları üzerinden incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya hematolojik-onkolojik malignite sebebi ile merkezimizde takip edilen 186 hasta alındı. Bunlardan 104'ü (%55,9) erkek, 82'si (%44,1) kız, medyan yaşı 9 yıl idi. Hastalar tanılarına göre lösemi (n=50, %26,9), lenfoma (n=36, %19,4), solid tümörler olmak (n=100, %%53,8) üzere 3 ana gruba ayrıldı. Toplam 35 hastanın (%18,8) izleminin en az bir döneminde CMV enfeksiyonu geçirdiği görüldü. CMV negatif ve pozitif gruplar karşılaştırıldığında CMV pozitif grubun yaş ortalaması daha düşüktü (p=0,034). Lösemi tanılı hastalarda lenfoma ve solid tümörlere göre CMV pozitifliği daha sıktı (p=0,005). Yüksek risk grubundaki hastalarda CMV enfeksiyonu daha sık görülmekteydi (p=0,037). Tüm hastaların kemoterapi öncesi bakılan bazal IgG, IgA, IgM değerlerinin, kan ürünü transfüzyon sayılarının ve özellikle solid tümörlerde radyoterapi uygulanmasının CMV enfeksiyonu ile ilişkili olmadığı görüldü. CMV pozitifliği saptanan hastaların medyan lenfosit, nötrofil ve trombosit sayılarının normalin altında olduğu görüldü. Lenfosit sayısının anlamlı olmasa da (p=0,435), viremi derecesi ile ilişkisi tespit edildi. Klinik bulgu ile viremi derecesi arasında bağlantı görülmedi. Sonuç: Sistemik kemoterapi alan hastalarda sekonder immün disregülasyon sebebi ile CMV enfeksiyonu/reaktivasyonu sık görülebilmektedir. Bu hasta grubunda risk değerlendirilmesinin yapılması ve tarama/takip programlarının belirlenmesi, hastalığın erken tanı ve tedavisi ile komplikasyonların önlenmesini sağlayacaktır. Bu konuda daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: CMV (Cytomegalovirus) infection is ubiquitous and typically presents with mild nonspecific symptoms in the general population. However, in the presence of primary or secondary immune deficiencies, CMV infection can lead to high morbidity and mortality. Although several studies have been conducted on CMV infection following bone marrow transplantation, there are limited studies evaluating these infections in non-transplanted cancer patients. Objective: The aim of this study is to clinically, laboratory, and microbiologically assess CMV viremia and infection in pediatric patients followed up for leukemia, lymphoma, and solid tumors at our center between 2020 and 2024, as well as to identify potential risk factors for the development of these infections. Methods: This single-center retrospective study included 186 pediatric patients aged 1 month-18 years, who were followed for hematologic or oncological malignancies and received systemic chemotherapy at the Department of Pediatric Health and Diseases, Division of Pediatric Hematology and Oncology, Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, between January 1, 2020, and December 31, 2024. Patient data were reviewed through the hospital automation system and archived records. Results: A total of 186 patients followed up for hematologic-oncological malignancies were included in the study. Among them, 104 were male (55.9%), 82 were female (44.1%), and the median age was 9 years. The patients were grouped into three main categories based on their diagnoses: leukemia (n=50, 26.9%), lymphoma (n=36, 19.4%), and solid tumors (n=100, 53.8%). It was found that 35 patients (18.8%) had CMV infection at least at one point during their follow-up. When comparing CMV-negative and CMV-positive groups, the mean age of the CMV-positive group was significantly lower (p=0.034). CMV positivity was more frequent in patients with leukemia compared to those with lymphoma and solid tumors (p=0.005). CMV infection was more common in high-risk group patients (p=0.037). There was no significant relationship between CMV infection and baseline IgG, IgA, IgM levels, the number of blood product transfusions, or the use of radiotherapy, particularly in patients with solid tumors. The median lymphocyte, neutrophil, and platelet counts in patients with CMV infection were below normal levels. Although the relationship between lymphocyte count and viremia was not statistically significant (p=0.435), it was found to be related. No connection was observed between clinical symptoms and viremia levels. Conclusion: CMV infection/reactivation is frequently observed in patients undergoing systemic chemotherapy due to secondary immune dysregulation. Risk assessment in this patient group and the establishment of screening and follow-up programs will facilitate early diagnosis and treatment, thus preventing complications. Further large-scale studies are needed in this regard.