Renal hücreli karsinom hastalarının klinikopatolojik ve tedavi özellikleri: Tek merkez sonuçları
Clinicopathological and treatment characteristics of patients with renal cell carcinoma: Single-center results
- Tez No: 945923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde tanı, tedavi ve takipleri yapılan renal hücreli karsinom olgularının klinik, patolojik ve tedavi özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya, 2007-2023 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Merkezi'ne başvuran, renal hücreli karsinom tanısı alan 124 hasta dahil edilmiştir. Retrospektif bir çalışmadır. Hastaların klinik, histopatolojik özellikleri, tanıdaki laboratuvar parametreleri, IMDC risk skorları, evreleri, nüks/metastaz tarihleri, hastalara verilen tedaviler, yaşayıp yaşamadıkları, öldüyse ölüm tarihleri gibi bilgiler dosya kayıtlarından elde edilmiştir. Bulgular: Hastaların %28.2'si kadın, %71.8'i erkek ve ortanca tanı yaşı 60 yıldı. Medyan takip süresi 36 aydı. ECOG performans skorlamasına göre 43 (%34.7) hasta ECOG 0, 40 (%32.3) hasta ECOG 1, 28 (%22.6) hasta ECOG 2, 9 (%7.3) hasta ECOG 3, 4 (%4.3) hasta ECOG 4 olarak değerlendirildi. Histopatolojik alt tip olarak, berrak hücreli RHK 97 (%78.2) hastada tespit edildi ve en sık görülen alt tip oldu. Hastaların 27'sinde (%21.8) ise berrak hücreli dışı histolojik alt tip tespit edildi. Histolojik alt tipler arasında sağkalım açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. Tanı anında 69 (%55.6) hasta erken evrede (evre I, II, III), 55 (%44.4) hasta ileri evredeydi (evre IV).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the clinical, pathological, and treatment characteristics of renal cell carcinoma (RCC) cases diagnosed, treated, and followed up at the Medical Oncology Clinic of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital. Materials and Methods: This retrospective study included 124 patients diagnosed with RCC between 2007 and 2023 at the Oncology Center of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine. Clinical and histopathological features, laboratory parameters at diagnosis, IMDC risk scores, disease stage, recurrence/metastasis dates, treatments administered, survival status, and date of death (if applicable) were collected from patient records. Results: Of the patients, 28.2% were female and 71.8% were male, with a median age at diagnosis of 60 years. The median follow-up duration was 36 months. According to ECOG performance status, 43 patients (34.7%) were ECOG 0, 40 (32.3%) ECOG 1, 28 (22.6%) ECOG 2, 9 (7.3%) ECOG 3, and 4 (4.3%) ECOG 4. Clear cell RCC was the most common histopathological subtype, identified in 97 patients (78.2%), while 27 patients (21.8%) had non-clear cell subtypes. No statistically significant difference in survival was observed between histological subtypes. At diagnosis, 69 patients (55.6%) were in early stages (Stage I, II, III), and 55 patients (44.4%) were in advanced stage (Stage IV).