Akıllı telefon mobil işletim sistemlerine yönelik müşteri tercihlerinin konjoint analizi ile incelenmesi
Examination of customer preferences towards smart phone mobile operating systems using conjoint analysis
- Tez No: 945927
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde bireylerin günlük yaşamlarında ayrılmaz bir parça haline gelen akıllı telefonlarda yer alan mobil işletim sistemleri, akıllı telefonların işlevselliğini doğrudan etkileyen temel bir unsurdur. Akıllı telefon kullanıcılarının bu cihazlara yönelik beklentileri, bakış açıları ve ilgi alanları birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla, müşterilerin cihazlarından beklediği özellikler ve ihtiyaçları ile doğrudan ilişkili olan akıllı telefon seçimlerinde mobil işletim sistemleri ve özellikleri kritik bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı, akıllı telefon mobil işletim sistemlerine yönelik müşteri tercihlerini anlamak ve bu tercihlerin hangi mobil işletim sistemleri faktörleri tarafından ne derecede şekillendiğini belirlemektir. Akıllı telefonlar için vazgeçilmez bir yazılım unsuru olup, donanım kaynakları ile uygulamalar arasında bir köprü işlevi gören mobil işletim sistemlerinin en yaygın kullanılanları iOS ve Android işletim sistemleridir. iOS kapalı kaynak yapısı ile daha sınırlı çeşitliliğe sahiptir fakat bu onu kötü yazılımlara karşı daha güvenli kılar. Android açık kaynak yapısı ile daha fazla çeşitliliğe sahip olup daha özelleştirilebilirdir ve geliştiriciler için uygulama geliştirmede daha fazla özgürlük sağlar fakat bu onu kötü yazılımlara karşı daha savunmasız hale getirir. Mobil işletim sistemlerine yönelik farklı perspektiflerdeki çalışmalar üzerine literatür araştırması yapılmıştır. Geçmiş çalışmalarda bu araştırmaya yakın konularda bazı çalışmalar da görülmüştür. Literatür araştırması sonucunda konjoint analizi için kullanılacak faktörleri belirleyebilmek adına 41 adet çalışma incelenmiş olup, yazılım ve donanım temelli birçok mobil işletim sistemi özelliği belirlenmiştir. Ancak bu özelliklerin tümü konjoint analizi için geniş bir kapsam oluşturduğundan, yazılım temelli olarak literatürde en çok görülen 19 mobil işletim sistemi özelliği belirlenmiştir. Öncelikle anketin uygulanabilir ve cevaplanabilir olması için 19 mobil işletim sistemi özelliği sayısını 7'ye düşürmek için bir ön çalışma yapılmıştır. Bunun için 7'li Likert ölçeği kullanılarak, katılımcılardan belirlenen her bir mobil işletim sistemi özelliğini onlar için önemine göre derecelendirmeleri istenmiştir. Anket sonucunda sırası ile donma/çökme, güvenlik, uygulama güvenilirliği, kullanıcı deneyimi, uygulamaların kalitesi, gizlilik ve çoklu görev gerçekleştirme katılımcılar tarafından en çok önem verilen mobil işletim sistemi özellikleri olarak görülmüştür. Böylece, konjoint analizinde kullanılmak üzere 7 adet faktör belirlenmiştir. Her bir faktör için ikişer adet faktör düzeyi olacak şekilde toplam 14 adet faktör düzeyi belirlenmiştir. Konjoint analizi yöntemi olarak faktör sayısı, örneklem büyüklüğü, anket süresi gibi kriterler baz alındığında uyarlanabilir seçim temelli konjoint analizi (ACBC) yöntemi seçilmiştir. Sawtooth Software programı aracılığıyla bir çevrim içi anket tasarlanmış ve konjoint analizi uygulanmıştır. Sawtooth Software programının uyarlanabilir seçim temelli konjoint analizi yönteminde, katılımcılara anket sürecinde demografik sorulardan sonra Kendi Ürününü Tasarla (BYO), Eleme (Screening Task), Kabul edilemez (Unacceptable), Olmazsa Olmaz (Must Have) ve Seçenekler Arası Karar Turnuvası (Choice Task Tournament) soruları sorulmuştur. 47 katılımcıdan geçerli veri elde edildikten sonra veri analizi için yine Sawtooth Software programında yer alan hiyerarşik Bayes (HB) ile genel bazda, bireysel bazda ve demografik özellikler bazında ortalama önem değerleri ve ortalama fayda değerleri hesaplanmıştır. Sawtooth Software programı ile yapılan konjoint analizi sonuçlarına göre, akıllı telefon mobil işletim sistemi tercihlerinde katılımcılar tarafından en çok önem verilen mobil işletim sistemi faktörü tüm demografik segmentlere göre farklı ortalama önem değerlerine sahip olarak %22,01'lik bir ortalama önem değeriyle donma/çökme olmuştur. Diğer yüksek ortalama önem değerine sahip mobil işletim sistemi faktörleri sırası ile %17,62'lik ortalama önem değeri ile güvenlik ve %14,81'lik ortalama önem değeri ile uygulama güvenilirliği olmuştur. 7 faktör arasında en az önem verilen mobil işletim sistemi faktörü ise demografik segmentlere göre farklılıklar ile birlikte, %9,44'lük ortalama önem değeri ile çoklu görev gerçekleştirme olmuştur. Demografik özellikler açısından yapılan analiz sonucunda ise genel model ile kıyaslandığında faktörler benzer şekilde sıralanmış ve benzer sonuçlar elde edilmiştir. Cinsiyete göre analizde hem kadınlar hem de erkeklerin akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok donma/çökme faktörüne önem verdikleri görülmüştür. Yaşa göre analizde 18-24 ve 25-34 yaş aralığındaki katılımcıların akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok donma/çökme faktörüne önem verdikleri görülmüştür. 35-44 yaş aralığındaki katılımcıların ise akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok güvenlik faktörüne önem verdikleri görülmüştür. Eğitime göre analizde ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencisi veya mezunu katılımcıların akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok donma/çökme faktörüne önem verdikleri görülmüştür. Doktora öğrencisi veya mezunu katılımcıların ise akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok kullanıcı deneyimi faktörüne önem verdikleri görülmüştür. İş tecrübesine göre analizde 1-3 yıl, 4-6 yıl, 10+ yıl iş tecrübesine sahip ve iş tecrübesi olmayan katılımcıların akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok donma/çökme faktörüne önem verdikleri görülmüştür. 7-9 yıl iş tecrübesine sahip katılımcıların ise akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok uygulama güvenilirliği faktörüne önem verdikleri görülmüştür. Kullanılan mobil işletim sistemine göre analizde Android ve iOS kullanıcılarının her ikisi için de akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok donma/çökme faktörüne önem verdikleri görülmüştür. Akıllı telefon kullanım amacına göre hem esas olarak kişisel kullanım hem de kişisel ve iş için birlikte kullanım yapan katılımcıların akıllı telefon mobil işletim sistemleri tercihlerinde en çok donma/çökme faktörüne önem verdikleri görülmüştür. Ortalama fayda değerleri hem faktör düzeyleri hem de katılımcıların demografik özellikleri temelinde hesaplanmıştır. Genel modele bakıldığında, faktör düzeyleri iyileştikçe katsayılarında da artış görülmüştür. Demografik özellikler bazında yapılan analizlerde ise, genel modelle kıyasla bazı farklılıklar görülmüştür. Katılımcıların mobil işletim sistemi faktörleri için bireysel bazda sahip olduğu ortalama önem değerleri hesaplanmıştır. Bu verilere göre tek etkenli ANOVA analizi ile her bir mobil işletim sistemi faktörü için her bir demografik özellik bazında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Toplam 40 farklı tek etkenli ANOVA analizi ve 2 farklı Welch analizi yapılmıştır. Cinsiyet ve eğitime göre donma/çökme, kullanılan mobil işletim sistemine göre gizlilik ve çoklu görev gerçekleştirme ve akıllı telefon kullanım amacına göre uygulama güvenilirliği grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmüştür. Diğer gruplar arasında ortalama önem değerleri açısından farklılık olduğuna dair yeterli kanıt bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile operating systems on smartphones, which have become an inseparable part of individuals' daily lives today, are a fundamental element that directly affects the functionality of smartphones. Smartphone users' expectations, perspectives, and interests regarding these devices vary from one another. Therefore, mobile operating systems and their features play a critical role in smartphone selection, which is directly related to the features and needs of customers from their devices. In this context, the purpose of this research is to understand customer preferences for smartphone mobile operating systems and to determine the extent to which these preferences are shaped by which mobile operating system features. It is an indispensable software element for smartphones and acts as a bridge between hardware resources and applications. The most widely used mobile operating systems are iOS and Android. iOS has a more limited variety with its closed source structure, but this makes it more secure against malware. Android has a greater variety with its open source structure, is more customizable, and provides developers with more freedom in application development, but this makes it more vulnerable to malware. A literature review was conducted on studies from different perspectives on mobile operating systems. In previous studies, some studies on topics similar to this research were also seen. As a result of the literature research, 41 studies were examined in order to determine the factors to be used for conjoint analysis and many software and hardware based mobile operating system features were determined. However, since all of these features constitute a wide scope for conjoint analysis, the 19 most common software based mobile operating system features in the literature were determined. First of all, a preliminary study was conducted to reduce the number of mobile operating system features from 19 to 7 in order to make the survey applicable and answerable. For this, participants were asked to rate each determined mobile operating system feature according to its importance for them using a 7-point Likert scale. As a result of the survey, freeze/crash, security, privacy, reliability of apps, user experience, quality of apps and multitasking were seen as the most important mobile operating system features by the participants. In this context, 7 attributes were determined to be used in the conjoint analysis. A total of 14 attribute levels were determined, with two attribute levels for each attribute. The conjoint analysis method was selected as adaptive choice-based conjoint analysis (ACBC) method based on the criteria such as number of attributes, sample size, survey period. An online survey was designed and conjoint analysis was applied through Sawtooth Software program. In the adaptive choice-based conjoint analysis method of Sawtooth Software program, participants were asked questions such as Build Your Own (BYO), Screening Task, Unacceptable, Must Have and Choice Task Tournament after demographic questions during the survey process. After valid data was obtained from 47 participants, average importance values and average utility values were calculated on a general basis, individual basis and demographic characteristics basis with hierarchical Bayes (HB) in Sawtooth Software program for data analysis. According to the results of conjoint analysis conducted with Sawtooth Software program, the mobile operating system attribute that is given the most importance by the participants in smartphone mobile operating system preferences is freeze/crash with an average importance value of 22.01%, with different average importance values according to all demographic segments. Other mobile operating system attributes with high average importance values are security with an average importance value of 17.62% and reliability of apps with an average importance value of 14.81%, respectively. Among 7 attributes, the mobile operating system attribute that is given the least importance is multitasking with an average importance value of 9.44%, with differences according to demographic segments. As a result of the analysis made in terms of demographic characteristics, the attributes were ranked similarly when compared with the general model and similar results were obtained. In the analysis according to gender, it was seen that both women and men gave the most importance to the freeze/crash attribute in their smartphone mobile operating system preferences. In the analysis according to age, it was seen that participants between the ages of 18-24 and 25-34 gave the most importance to the freeze/crash attribute in their smartphone mobile operating system preferences. In the analysis according to education, it was seen that participants who were associate degree, undergraduate and graduate students or graduates gave the most importance to the freeze/crash attribute in their smartphone mobile operating system preferences. In the analysis according to work experience, it was seen that participants that have 1-3 years, 4-6 years, 10+ years of work experience and no work experience gave the most importance to the freeze/crash attribute in their smartphone mobile operating system preferences. Participants that have 7-9 years of work experience were found to give the most importance to the reliability of apps attribute in their preferences for smartphone mobile operating systems. In the analysis according to the mobile operating system used, it was seen that both Android and iOS users gave the most importance to the freeze/crash attribute in their preferences for smartphone mobile operating systems. According to the purpose of smartphone use, it was seen that participants who used it primarily for personal use and for personal and business use gave the most importance to the freeze/crash attribute in their preferences for smartphone mobile operating systems. Average utility values were calculated based on both attribute levels and demographic characteristics of the participants. When the general model was examined, an increase in coefficients was observed as attribute levels improved. In the analyses based on demographic characteristics, some differences were observed compared to the general model. The average importance values of the participants for the mobile operating system attributes were calculated on an individual basis. According to these data, a single factor ANOVA analysis was used to examine whether there was a statistically significant difference between the groups for each demographic characteristic for each mobile operating system attribute. A total of 42 different single factor ANOVA analysis and 2 different Welch analysis were conducted. A statistically significant difference was observed between the freeze/crash groups according to gender and education, privacy and multitasking groups according to the mobile operating system used, and reliability of apps group according to the purpose of smartphone use. There is insufficient evidence to suggest differences in average importance values between other groups.