Diyabetik ratlarda oluşturulan mukozal defektlerde magnezyum ve çinko uygulamasının yara iyileşmesi üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of magnesium and zinc administration on wound healing in mucosal defects induced in diabetic rats
- Tez No: 945926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE PİRİM GÖRGÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, literatürde ilk kez, deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda magnezyum ve çinko takviyesinin oral gavaj yoluyla sistemik uygulanmasının, palatinal yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini klinik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirmektir. Çalışmamızda magnezyum ve çinkonun mukozal defektlerde yara iyileşmesine olan etkisini immünohistokimyasal olarak VEGF, FGF, IL-10 ve kolajen-1 seviyelerini karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, yaşları ortalama 4 aylık, ağırlıkları ortalama 230-250 gr olan 102 adet erkek Wistar albino rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney hayvanları rasgele 5 gruba ayrılmış, 0. gün kontrol grubu 2 adet deney hayvanından oluşturulmuştur. Geri kalan ratlar diyabet+ magnezyum, diyabet+çinko, diyabet +magnezyum +çinko ve diyabet kontrol olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Her grup kendi içinde 7, 14 ve 21. günler olmak üzere 3 alt gruba ayrılmıştır. Her alt grup 8 rattan oluşmaktadır. Diyabet modeli oluşturulan ratların palatal mukozasında intraperitoneal anestezik enjekte edildikten sonra 4 mm çapında punch ile eksizyonel yara oluşturulmuştur. Yara modeli oluşturulduktan sonra oral gavaj yöntemi ile sistemik olarak günde bir defa magnezyum ve çinko takviyeleri uygulanmış, diyabet kontrol grubuna ise herhangi bir şey uygulanmamıştır. Kontrol grubundaki 2 rat yara oluşturulduktan hemen sonra (0. gün), diğer gruplar ise 7., 14. ve 21. günlerde sakrifiye edilmiştir. Sakrifikasyondan sonra yara alanları mikroskop altında fotoğraflanmıştır ve bu fotoğraflar bilgisayar programı (İmageJ versiyon 1.54g, Wayne Rasband and contributors National Institutes of Health, USA) ile yara alanı boyutları açısından değerlendirilmiştir. Daha sonrasında immünohistokimyasal olarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın immünohistokimyasal analizi sonucu IL-10 ekspresyonları incelendiğinde C grubunda önemli düzeyde immunpozitifliğe rastlanmazken, D7 grubunda şiddetli düzeyde, D14, D21, D+Mg7, D+Zn14, D+Mg+Zn7 ve D+Mg+Zn14 gruplarında orta düzeyde ve D+Mg14, D+Mg21, D+Zn7, D+Zn21, D+Mg+Zn21 gruplarında hafif şiddette immunpozitiflikler olduğu görüldü. Kolajen-I immunpozitifliği yönünden incelendiğinde C grubu ile D14, D+Mg21, D+Zn7, D+Zn21 ve D+Mg+Zn21 gruplarında hafif düzeyde immunpozitifliklere rastlanırken, D7, D21, D+Mg7 ve D+Mg+Zn14 gruplarında orta düzeyde, D+Mg14, D+Zn14 ve D+Mg+Zn+7 gruplarında şiddetli düzeyde ekspresyonlar olduğu belirlendi. VEGF immunpozitiflikleri C ve D+Zn gruplarında önemli düzeyde değildi. Ekspresyonlar D14, D21, D+Mg21, D+Zn21 ve D+Mg+Zn21 gruplarında hafif, D7, D+Mg7, D+Mg+Zn7 ve D+Mg+Zn14 orta düzeyde, D+Mg grubunda ise şiddetli düzeyde olduğu görüldü. FGF ekspresyonları değerlendirildiğinde, C, D7, D14, D21, D+Zn7, D+Zn14 ve D+Zn21 gruplarında önemli düzeyde immunpozitifliklere rastlanmadı. D+Mg21 ve D+Mg+Zn21 gruplarında hafif, D+Mg7, D+Mg+Zn7 ve D+Mg+Zn14 gruplarında orta, D+Mg14 grubunda ise şiddetli düzeyde olduğu görüldü. Yara alanı değerlerine bakıldığı zaman takviye verilen grupların D grubuna göre yara alanlarında daha fazla azalma izlenmiş olup, takviye verilen gruplarda bu değerler benzerdir. Grup içi anlamlı farklılıklar gözlense de gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamaktadır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre diyabetik ratlarda magnezyum ve çinko takviyesinin yara iyileşmesini desteklediği belirlenmiştir. Bununla beraber bu durumun klinik olarak diyabete ve yara iyileşmesine olan etkisinin mekanizması kesin olarak anlaşılabilmiş değildir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of systemically administered magnesium and zinc via oral gavage on wound healing in palatal mucosal defects in experimentally induced diabetic rats. The impact of magnesium and zinc on mucosal wound healing was evaluated immunohistochemically by comparing the expression levels of VEGF, FGF, IL-10, and Collagen-I. A total of 102 male Wistar albino rats, aged approximately 4 months and weighing between 230–250 grams, were used. The rats were randomly divided into five groups. The baseline control group (C) consisted of 2 animals. The remaining rats were divided into four diabetic groups: diabetes+magnesium (D+Mg), diabetes+zinc (D+Zn), diabetes+magnesium+zinc (D+Mg+Zn), and a diabetic control group (D). Each group was further subdivided into three time points—7, 14, and 21 days—with 8 rats in each subgroup. Diabetes was induced, and following intraperitoneal anesthesia, a 4 mm excisional wound was created on the palatal mucosa using a biopsy punch. After wound creation, magnesium and/or zinc were administered systemically once daily via oral gavage, while the diabetic control group received no supplementation. In the control group, two rats were sacrificed on day 0 immediately after wound creation, while the remaining animals in other groups were sacrificed on days 7, 14, and 21. Wound areas were photographed under a microscope and analyzed using ImageJ software (version 1.54g, NIH, USA) for wound size. Immunohistochemical analysis was subsequently performed. IL-10 expression was negligible in the control group but was strongly positive in the D7 group. Moderate positivity was observed in D14, D21, D+Mg7, D+Zn14, D+Mg+Zn7, and D+Mg+Zn14 groups, while mild positivity was seen in D+Mg14, D+Mg21, D+Zn7, D+Zn21, and D+Mg+Zn21 groups. For Collagen-I, mild positivity was found in C, D14, D+Mg21, D+Zn7, D+Zn21, and D+Mg+Zn21 groups; moderate levels in D7, D21, D+Mg7, and D+Mg+Zn14 groups; and strong expression in D+Mg14, D+Zn14, and D+Mg+Zn7 groups. VEGF expression was not significantly observed in the C and D+Zn groups. Mild positivity was seen in D14, D21, D+Mg21, D+Zn21, and D+Mg+Zn21; moderate in D7, D+Mg7, D+Mg+Zn7, and D+Mg+Zn14; and strong expression in the D+Mg group. FGF expression was negligible in C, D7, D14, D21, D+Zn7, D+Zn14, and D+Zn21 groups. Mild positivity was detected in D+Mg21 and D+Mg+Zn21, moderate in D+Mg7, D+Mg+Zn7, and D+Mg+Zn14, and strong in D+Mg14. Wound size analysis showed greater reductions in all supplemented groups compared to the diabetic control group, with similar outcomes among the treatment groups. Although intra-group differences were statistically significant, inter-group differences were not. In conclusion, magnesium and zinc supplementation appears to support wound healing in diabetic rats. However, the exact clinical mechanisms through which diabetes and these supplements interact to influence healing remain unclear.