İstanbul'daki aile hekimliği asistanlarının uzmanlık sonrası beklentilerinin stres ve tükenmişlik düzeylerine etkisi
The effect of post-specialization expectations on stress and burnout levels of family medicine residents in İstanbul
  1. Tez No: 945929
  2. Yazar: KAAN TÜYSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma, İstanbul'daki aile hekimliği asistanlarının uzmanlık sonrası beklentilerinin, stres ve tükenmişlik düzeylerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda planlanmış olup, veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır.Veriler, 2024 yılı içerisinde İstanbul ilinde görev yapan 123 aile hekimliği asistanından çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra korelasyon ve karşılaştırma testleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %38,2'si (n=47) erkek, %61,8'i (n=76) kadındı. Kadınların duygusal tükenme puan ortalaması erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,021).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the impact of post-specialization expectations on the levels of stress and burnout among family medicine residents in Istanbul. Materials and Methods:The study was designed as a descriptive and cross-sectional study. Data were collected using a sociodemographic information form, the Perceived Stress Scale (PSS), and the Maslach Burnout Inventory (MBI). The data were obtained through an online questionnaire from 123 family medicine residents working in Istanbul in 2024. The data were analyzed using IBM SPSS version 25.0, and descriptive statistics as well as correlation and comparison tests were applied. Results: Of the participants, 38.2% (n=47) were male and 61.8% (n=76) were female. The mean emotional exhaustion score was significantly higher in females compared to males (p=0.021).