Serum MOTS-c düzeyinin obezite ve metabolik sendrom ile ilişkisi
The relationship between serum MOTS-c levels and obesity and metabolic syndrome
  1. Tez No: 945930
  2. Yazar: BUĞRA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ŞEBNEM AKTARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Obezite, yağ dokusunun fazla ve anormal birikimi sonucu sağlığı olumsuz etkileyen, erken dönemde hastalık ve ölümlere yol açabilen kronik, tekrarlayıcı ve ilerleyici bir hastalık olup tüm dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır. Obezitede, artmış yağ dokudan dolaşıma salınan pro-inflamatuar sitokinler ve adipokinlerin düzeyleri değişerek endotel disfonksiyonuna ve düşük dereceli kronik inflamasyona neden olur. Kronik inflamasyonun obezite ile ilişkili komorbiditelerin patogenezinde kritik rol oynadığı tespit edilmiştir. MOTS-c (mitochondrial open reading frame of the 12S rRNA type-c), mitokondriyal kökenli bir peptit olup kas, yağ dokusu gibi çeşitli dokularda eksprese edilmektedir. MOTS-c insan ve kemirgen plazmasında tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalar, fare modellerinde intravenöz MOTS-c uygulamasının pro-inflamatuar sitokin düzeylerini anlamlı ölçüde azalttığını, anti-inflamatuar faktörleri ve insülin duyarlılığını artırdığını göstermiştir. Ayrıca obez hastaların serum MOTS-c düzeylerinin düşük olduğu ve bu peptidin insülin direncini modüle ederek metabolik hastalıkların patofizyolojisinde rol aldığı bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı, patogenezlerinde kronik inflamasyon olan obezite ve metabolik sendrom (MetS) ile serum MOTS-c düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek, böylece MOTS-c'nin yüksek morbidite ve mortaliteye sahip, erken tanı ve tedavi ile önlenebilen bu hastalıklar için kullanılabilecek yeni bir biyobelirteç olma potansiyelini değerlendirmektir. Çalışmaya SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine, 16.08.2024 ile 01.04.2025 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arasında, 28 erkek ve 31 kadın, VKİ ≥ 30 kg/m² olan toplam 59 obez vaka ve genel kontrol amacıyla başvuran 18-65 yaş arasında, 14 erkek ve 15 kadın VKİ:18-25 kg/m² olan 30 normal kilolu sağlıklı birey alındı. Obez vakalar da kendi içinde metabolik sendromu olan MetS(+) (14 erkek ,15 kadın) ve metabolik sendromu olmayan Mets (-) (14 erkek, 16 kadın) şek-linde ikiye ayrıldı. Çalışmaya katılan tüm bireylerde serum MOTS-c düzeyi ile ant-ropometrik ölçümler, biyoelektrik impedans ölçüm (BİÖ) parametreleri, biyokimya-sal parametreler arasındaki ilişki incelendi. Çalışmamızda obez grupta kontrol grubuna göre serum MOTS-c düzeyi daha düşük olmasına karşın aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,070). Ancak ROC Curve testi ile yapılan analize göre çalışmaya katılanların serum MOTS-c düzeyi 231,18 ng/mL cut-off olarak alındığında, % 61,9 AUC, % 57,63 Sensitivite, % 72,41 Spesifite ile obezlerde cut off degerinin altında bulundu. Obez hastalarda serum MOTS-c düzeyinin bu cut-off değerin altında olma sıklığı kontrol grubuna göre daha yüksekti (p=0,007). Kontrol grubundaki erkek bireylerin kadın bireylere göre serum MOTS-C düzeyinin daha yüksek olması istatistiksel açıdan anlamlı bulundu (p=0,021). Kontrol grubunda serum MOTS-c düzeyi ile PBF (Vücut Yağ Yüzdesi) değeri arasında negatif korelasyon (r=-0,428) , serum MOTS-c düzeyi ile HALP Skoru arasında pozitif korelasyon bulundu (r=0,454). MetS (+) olan grup ile MetS (-) grubun serum MOTS-c düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmadı (p=0,237). Ancak obez grupta ROC Curve testi ile yapılan analiz sonucuna göre serum MOTS-c düzeyi 221,29 ng/mL cut-off olarak alındığında, % 59,0 AUC, % 68,97 Sensitivite, % 56,67 Spesifite ile MetS (+) grupta cut-off değerinin altında bulundu. MetS (+) grupta serum MOTS-c düzeyinin bu cut-off değerin altında olma sıklığı MetS (-) gruba göre daha yüksekti (p=0,042). Obez grupta yer alan hastalarda yapılan Univariate analiz sonucuna göre yaş,açlık kan glukozu (AKG) ,trigliserit (TG),visseral adiposite indeksi (VAİ)'nin yüksekliğinin (p=0,001,p
Özet (Çeviri)
Obesity, a chronic, relapsing, and progressive disease characterized by exces-sive and abnormal accumulation of adipose tissue that adversely affects health and can lead to premature morbidity and mortality, is increasingly prevalent worldwide and in our country. In obesity, altered levels of pro-inflammatory cytokines and adi-pokines released from expanded adipose tissue into circulation lead to endothelial dysfunction and low-grade chronic inflammation. Chronic inflammation has been identified to play a critical role in the pathogenesis of obesity-related comorbidities. MOTS-c (mitochondrial open reading frame of the 12S rRNA type-c ) is a mitochondrially-derived peptide expressed in various tissues, including muscle and adipose tissue. MOTS-c has been detected in human and rodent plasma. Experimen-tal studies have shown that intravenous administration of MOTS-c in mouse models significantly reduces pro-inflammatory cytokine levels and increases anti-inflammatory factors and insulin sensitivity. Furthermore, it has been reported that serum MOTS-c levels are low in obese patients and that this peptide plays a role in the pathophysiology of metabolic diseases by modulating insulin resistance. The aim of our study was to investigate the relationship between serum MOTS-c levels and obesity and metabolic syndrome (MetS), diseases characterized by chronic inflammation in their pathogenesis, and thereby to evaluate the potential of MOTS-c as a novel biomarker for these conditions, which are associated with high morbidity and mortality and are preventable with early diagnosis and treatment. The study included a total of 59 obese cases (28 males, 31 females; aged 18-65 years; BMI ≥ 30 kg/m²) presenting to the Internal Medicine Clinic and the Endoc-rinology and Metabolism Diseases Clinic of Adana City Training and Research Hos-pital between August 16, 2024, and April 01, 2025, and 30 healthy, normal-weight control individuals (14 males, 15 females; aged 18-65 years; BMI 18-25 kg/m²) who presented for general check-ups. The obese cases were further divided into two subg-roups: those with metabolic syndrome (MetS(+)) (n=29; 14 males, 15 females) and those without metabolic syndrome (MetS(-)) (n=30; 14 males, 16 females). The rela-tionship between serum MOTS-c levels and anthropometric measurements, bioelect-rical impedance analysis (BIA) parameters, and biochemical parameters was exami-ned in all participants. In our study, although serum MOTS-c levels were lower in the obese group compared to the control group, this difference was not statistically significant (p=0.070). Based on the ROC curve analysis, a cut-off value for serum MOTS-c was established at 231.18 ng/mL. This threshold distinguished obese patients with an Area Under the Curve (AUC) of %61.9, a sensitivity of 57.63%, and a specificity of 72.41%. The prevalence of having serum MOTS-c levels below this cut-off was sig-nificantly higher in the obese group compared to the control group (p=0.007). In the control group, male individuals had statistically significantly higher serum MOTS-c levels compared to female individuals (p=0.021). In the control group, a negative correlation was observed between serum MOTS-c levels and Percentage Body Fat (PBF) (r=-0.428), and a positive correlation was found between serum MOTS-c le-vels and the HALP (hemoglobin, albumin, lymphocyte, platelet) score (r=0.454). No statistically significant difference in serum MOTS-c levels was detected between the MetS(+) and MetS(-) groups (p=0.237). Within the obese cohort, ROC curve analysis identified a serum MOTS-c cut-off value of 221.29 ng/mL for distin-guishing individuals with Metabolic Syndrome (MetS). This threshold yielded an Area Under the Curve (AUC) of %59.0, with 68.97% sensitivity and 56.67% specifi-city.