Türkiye'deki kürt sorununun uluslararası boyutu (1960'tan 2000'e)
International dimension of the kurdish question (from 1960 to 2000)
  1. Tez No: 94595
  2. Yazar: EROL KURUBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BASKIN ORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
ÖZET Kurubaş, Erol, "Türkiye'deki Kürt Sorununun Uluslararası Boyutu (1960'tan 2000'e)'\ Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Baskın Oran, XIV- 416 s. Kürtlerin 1960'larda Türkiye'de başlattıkları etnik hareket, 1990'larda hayret verici bir biçimde uluslararası boyut kazanmıştır. 1938-58 arası dondurulan Kürt hareketi Kuzey Irak'taki gelişmelerin de etkisiyle 1960'larda yeniden canlanarak Türkiye'nin iç politikasını dm politikasına bağlamış ve sorunun bölgesel bir nitelik kazanmasına yol açmıştır. 1980' e kadar süren bu dönemde yaşananlar, Kürt sorununun uluslararası boyut kazanmasına zemin hazırlaması bakımından önemlidir. 12 Eylül darbesiyle Kürt örgütlerinin -özellikle PKK'nın- yurtdışına açılmaları ve Ortadoğu'da ve Avrupa'da örgütlenerek, dış destek sağlamaya ve Kürt sorununu uluslararası alana taşımaya yönelik faaliyetler yürütmeleri, sorunun uluslararası boyut kazanmasında bir dönüm noktası olmuştur. Türkiye'nin Kürt sorununa yaklaşımı ve PKK ile mücadelesinden kaynaklanan birtakım iç etkenlerle ve Soğuk Savaşın sona ermesiyle ortaya çıkan bölgesel ve uluslararası gelişmelerden kaynaklanan dış etkenlerin etkisiyle yabancı devlet ve uluslararası örgütler, Türkiye'deki Kürt sorunuyla yakından ilgilenmeye başlamışlardır. Bu sayede Kürt hareketi de uluslararası alanda geniş bir manevra alam elde etmiştir. Böylece Kürt sorunu tam anlamıyla uluslararası boyut kazanmıştır. Bu durum, Türkiye'nin uluslararası imajının sarsılmasına, çeşitli dış baskılan maruz kalmasına, dış ilişkilerinin bozulmasına ve PKK'nın kendisine karşı bir koz olamk kullanılmasına neden olmuştur. Ayrıca bu gelişme Kürt milliyetçiliğinin PKK öncülüğimde, tarihinde ilk kez bu kadar geniş bir dış desteği arkasına alarak güçlenmesine ve Türk anayasal yapısını etkileyecek bir sürecin başlamasına yol açmıştır. Ama tüm bunlara rağmen, Kürt sorunu uluslararası topluluğun çözüm için fiilen harekete geçtiği bir uluslararası sorun haline gelememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kurubaş, Erol, 'International Dimension of the Kurdish Question in Turkey (from 1960 to 2000)“, Ph. D. Dissertation, Advisor: Prof. Dr. Baskın Oran, XTV-416 p. The ethnic movement in Turkey started by the Kurds in the 1960s has surprisingly acquired international dimension in the 1990s. The Kurdish movement frozen in the period between 1938-1958 has become active in the 1960s again with influence of developments in the Northern Iraq, and has linked the domestic policy of Turkey to her foreign policy. So, this caused to gain the regional characteristic of the question. Developments which term lasted until 1980 has became gained importance in terms of preparing background to international dimension of the question. Opening of the Kurdish organizations -especially PKK- to foreign countries after the 12 September Coup; organization of them in the Middle East and the Europe; activities concerning transportation of the Kurdish question to international area, and providing of foreign support have been a turning point for the development of international dimension of this. The foreign states and international bodies have begun to deal with the Kurdish question in Turkey, firstly, due to the some domestic factors stemming from Turkey's approach to the question and her combating ways against the PKK and secondly, due to the some external factors stemming from regional and international developments after the end of the Cold War. Related with this interest, the Kurdish movement has also obtained a large maneuver area in the international platforms. Thus, the Kurdish question has acquired exactly international dimension. This situation has brought about the upset of the international image of Turkey, the destruction of her foreign affairs and using of the PKK as a ”trump" against Turkey. On the other hand, this development has caused to beginning of a process which affect to the Turkish constitutional structure; to strengthen of the Kurdish nationalism in the leading of the PKK and the obtaining much more foreign support of the Kurds for the first time in their history. But despite everything, the Kurdish question hasn't been completely to become international question because the international community hasn V done anything for the solution of the question. TC YÜKSEKöGriEÖI ÖJIİüU! DOKÜMANTASYON MEHIS2İ