Kentin tükenişi ve ütopyalar
The End of city, and utopians
  1. Tez No: 94594
  2. Yazar: KIVILCIM ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
ÖZET Ütopyalar ve karşı-ütopyalar ile ütopya deneyimleri olan komün toplulukları, var olan düzene duyulan hoşnutsuzluklarla biçimlenen toplum tasarımlandır. Tarih boyunca düşünürler, ideal toplumsal düzene ulaşmanın yollarını araştırmışlardır. Ütopyacı sosyalistler, ideal topluluk tasarımlarını endüstriyel kapitalizme duydukları tepkiler sonucunda ortaya koymuşlardır. Ütopyacı sosyalistler olan Saint Simon, Robert Owen ve Charles Fourier' nin kırsal toplum tasarımlan, kenti ütopya olarak gören Ebenezer Howard, Frank Lloyd Wright ve Le Corbusier'nin kent-kır sürekliliğini temel alan kent ütopyalannı etkilemiştir. Antik Yunan'dan 20. yüzyıla kadar ortaya konan ütopyalar, kenti ütopya olarak gören bir anlayışla sınıflı ve denetimci toplumsal düzenlerinde uyum, durağanlık ve türdeşlik simgesi kenti temel almışlardır. Endüstriyel uygarlık sürecinde anamalın birikim alam olarak kentler, kapitalizmin yayılma aracına dönüşerek mekanik düzene duyulan tepkilerin odağında yer almıştır. Teknoloji aracılığıyla denetim ve gözetim alanına dönüşen kent, yurttaşların hoşnutsuzluk kaynağı durumuna gelmiştir. 20. yüzyılla birlikte gündeme gelen ekolojik ütopyalar, insanoğlunun doğal gelişim sürecinin bir parçası olarak lor yaşamım temel almış, özgür yurttaşların yaşam alam olmak yerine kapitalist uygarlığın yayılma alanına dönüşerek bireyleri, kentsel alam ve çevreyi yozlaştıran kent yaşamının açmazım vurgulamıştır. Kent-kır ayrımını eleştiren ekolojik ütopyalar, kentte yaratılan baskıcı ve denetimci dizgelere tepki olarak ortaya çıkmış, yurttaşlık bilincini, düşünme yetisini, hareket serbestisini ve ekolojik bilinci edinen bireylerin eşitlik, özgürlük ve dayanışma temelinde bir araya geldiği ekolojik kentleri ya da kırsal toplumlan idealize etmişlerdir. Endüstriyel uygarlık sürecinde kent yaşamı gözetimci toplumların simgesi olarak eleştirilirken kırsal ütopyalar, eşitlik, özgürlük ve demokrasiyi güçlendiren etik topluluklar olarak idealize edilmiştir. 327
Özet (Çeviri)
SUMMARY Utopias that are shaped by the discontent of philosophers on social order, classified as literary Utopias, dystopias and commune groups as Utopian experiments. Throughout the history, philosophers search for the alternative ways to reach ideal community. Urban socialists put forward their ideal community designs as an alternative for industrial communities. The pastoral community designs of Utopian socialists Saint-Simon, Robert Owen and Charles Fourier affected Ebenezer Howard, Frank Lloyd Wright and Le Corbusier's urban Utopias that are based on rural-urban continuum. th Utopian designs of community from the Ancient Greek to the 20 century Utopias, see the city as the ideal place of harmony and monotony in order to ensure the hierarchy, supervision and obedience of individuals. During industrial civilisation, as the place of accumulation of capital, cities have become the main instrument of capitalism in order to grow continuously. Cities have become the place of authority and supervision by the use of technology, so the source of discontent of citizens. At the twentieth century ecological Utopias appeared as a reaction against industrial capitalism which exploits and demolishes the individuals, urban life and the environment. Ecological Utopias, which criticised the separation of city life and rural life, aim to establish ideal communities of free citizens who come together at the basis of equality, mutual solidarity and ecological conscience instead of supervision and oppression. At twentieth century, all Utopias are formed on the basis of rural life or ecological cities as an evolutionary process of man and stressed the paradigm of urban life, while pastoral communities rise as ideal places to fortify freedom and ethical solidarity between individuals. At the industrial development process, while the urban life is criticised as the symbol of supervision on communities, pastoral Utopias are idealised as the ethical communities of equality, freedom and democracy. 328