Hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin hasta güvenliğini sağlamaya ilişkin yeterlilikleri ile tıbbi hataya yönelik tutumları arasındaki ilişki
Relationship between nursing and midwifery students' competencies in providing patient safety and their attitudes towards medical errors
- Tez No: 945973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Midwifery, Nursing, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin hasta güvenliğini sağlamaya ilişkin yeterlilikleri ile tıbbi hataya yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, kesitsel ve ilişkisel desende yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Eylül 2024-Haziran 2025 tarihleri arasında Mardin Artuklu Üniversitesinde öğrenim gören hemşirelik ile ebelik bölümü üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmaya katılmaya gönüllü 204 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın verileri,“Öğrenci Bilgi Formu”,“Hasta Güvenliği Yetkinliği Öz Değerlendirme Aracı”ve“Tıbbi Hata Tutum Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını değerlendirmek için basıklık ve çarpıklık katsayılarına bakılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Veriler arasındaki ilişkileri modellemek amacıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda, hemşirelik ve ebelik öğrencilerinin hasta güvenliği yetkinliği öz değerlendirme aracından aldıkları toplam puanların (156.49 ± 18.77) orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada, öğrencilerin Tıbbi Hata Tutum Ölçeği' nden aldıkları toplam puanların (2.24 ± 0.57) düşük ve olumsuz düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin Hasta Güvenliği Yetkinliği Öz Değerlendirme Aracı toplam puanı ile Tıbbi Hata Tutum Ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde zayıf düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin tıbbi hata tutumu, hasta güvenliğini sağlamaya ilişkin yetkinliğinin %11.1' ini yordadığı saptanmıştır. Araştırmada öğrencilerin tıbbi hataya yönelik tutumunun, hasta güvenliğini sağlamaya ilişkin yetkinliği üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada nedenselliğinin açıklanabilmesi için karma yöntemler kullanılarak daha büyük örneklem grubu ile çalışmaların yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and correlational study was conducted to determine the relationship between nursing and midwifery students' competence in ensuring patient safety and their attitudes towards medical errors. The population of the study consisted of the third and fourth year students studying at the nursing and midwifery departments of Mardin Artuklu University between September 2024 and June 2025. The study was conducted with 204 students who volunteered to participate in the study. The study data were collected using the“Student Information Form”,“Patient Safety Competency Self-Assessment Tool”and“Scale of Attitudes towards Medical Errors”. Whether the data were normally distributed was checked with kurtosis and skewness coefficients. The relationship between the scales was analyzed with Pearson Correlation analysis. The structural equation modeling was used to model the relationships between the data. The results of the study demonstrated that the mean score obtained from the overall Patient Safety Competency Self-Assessment Tool by the participating nursing and midwifery students was (156.49 ± 18.77), indicating that it was at a moderate level. On the other hand, the mean score they obtained from the Scale of Attitudes towards Medical Errors was 2.24 ± 0.57, which was considered as low and negative. In the study, it was concluded that there was a statistically significant negative correlation between the mean score obtained from the“Patient Safety Competency Self-Assessment Tool”and the mean score obtained from the“Scale of Attitudes towards Medical Errors”by the participating students. It was determined that the participating students' medical error attitude predicted 11.1% of their competence in ensuring patient safety. At the end of the study, it was concluded that the participating students' attitudes towards medical error affected their competence in ensuring patient safety. We recommend that studies to be conducted in the future should include a larger sample, and that mixed methods should be used in order to explain causality in the study.