Deneyimsel pazarlamanın müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi:Fast food sektöründe bir araştırma
The impact of experiential marketing on customer satisfaction: A study in the fast food sector
- Tez No: 945993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, deneyimsel pazarlamanın fast food sektöründe müşteri memnuniyeti üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırma kapsamında, müşterilerin deneyimsel pazarlama unsurlarıyla (duyusal, duygusal, düşünsel, ilişkisel ve davranışsal deneyimler) nasıl etkileşime girdikleri ve bu deneyimlerin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri incelenecektir. Araştırma, anket yöntemini kullanarak veri toplayacaktır. Katılımcılara, fast food restoranlarındaki deneyimlerine dair sorular yöneltilecek ve bu deneyimlerin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Toplanan veriler, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarak IBM SPSS 21 ve IBM AMOS 24 yazılımları ile analiz edilecektir. Bu analizler, deneyimsel pazarlamanın müşteri memnuniyeti üzerindeki rolünü anlamak için önemli bulgular sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effects of experiential marketing on customer satisfaction in the fast food sector. The study will examine how customers interact with the elements of experiential marketing (sensory, emotional, cognitive, relational, and behavioral experiences) and the impact these experiences have on customer satisfaction. Data will be collected using a survey method, where participants will be asked questions regarding their experiences in fast food restaurants and how these experiences influence their satisfaction levels. The collected data will be analyzed using descriptive statistics, correlation, and regression analyses through IBM SPSS 21 and IBM AMOS 24 software. These analyses will provide important insights into the role of experiential marketing in customer satisfaction.