Said Nursi'nin gaye ve nizam delili bağlamında Allah'ın (c.c.) varlığını ispatı
Said Nursi's proof of the existence of God in the context of the argument from purpose and order
  1. Tez No: 945992
  2. Yazar: RUKİYE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VECHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Allah'ın (c.c.) varlığı konusu insanlık tarihi boyunca daima tartışma ve araştırma konusu olarak gündemde yerini korumuştur. İnsan fıtratı gereği varoluşunu sorgular ve bir ilah arayışına girer. Varoluş amacını anlamlandırmak isteyen insanoğlu kâinatta yaratılmış tüm varlıkların mükemmel bir nizam ve intizam içinde olduğunu müşahede eder. Kâinattaki olay ve olgularda hiçbir kusurun olmadığını, ayrıca bir amaca hizmet ettiğini müşahede eden insan bir yaratıcının varlığını kabul etmek durumundadır. Bu konuda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Said Nursi de eserlerinde bu konuyu farklı bir bakış açısı ile ele almıştır. Bu çalışmamızda Said Nursi, gaye ve nizam delili üzerinden Allah'ın (c.c.) varlığını nasıl ispatlar, bu konuyu hangi örnekler üzerinden açıklar? sorularına cevap verilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Of the existence of God has always remained a subject of debate and research throughout human history. By nature, humans question their existence and seek a deity. In an attempt to understand the purpose of existence, humans observe that all beings created in the universe operate with perfect order and harmony. Noticing that there is no flaw in the events and phenomena in the universe and that they serve a purpose, humans are inclined to accept the existence of a creator. Numerous studies have been conducted on this topic. Said Nursi also approached this subject from a different perspective in his works. In this study, we aim to answer the questions of how Said Nursi proves the existence of God through the argument of purpose and order, and what examples he uses to explain this topic.