İdiyopatik pulmoner fibrozisli hastalarda antifibrotik tedavinin uyku kalitesine ve polisomnografik parametreler üzerine etkisi
Effects of antifibrotic treatment on sleep quality and polysomnography parameters in patients with idiopathic pulmonary fibrosis
- Tez No: 946048
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇAKIR EDİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda İdiyopatik Pulmoner Fibrozisli hastalarda antifibrotik tedavinin uyku kalitesi, yorgunluk düzeyi ve polisomnografik parametreler üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İdiyopatik Pulmoner Fibrozis hastalarında uyku bozukluklarının önemli bir komorbidite olduğu bilinmektedir. Literatürde antifibrotik tedavilerin uyku kalitesine ve polisomnografik parametreler üzerine etkisini araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmaya dahil edilen 52 İdiyopatik Pulmoner Fibrozis hastasının yaş ortalaması 69,13±8,48 yıl olup, hastaların %75'i erkekti. Özgeçmiş özelliklerinde 14 hastada (%27) ailede interstisyel akciğer hastalığı saptandı. Hastaların 43'ü (%82,7) usual interstisyel pnömoni, geri kalanları olası usual interstisyel pnömoni olarak yorumlanmıştır. Tedavi öncesi dönemde hastaların Pittsburgh Uyku Kalitesi Endeksi ortalama puanı 17 olarak bulunmuştur. Bu değer, hastaların subjektif uyku kalitesinin belirgin şekilde bozuk olduğunu göstermektedir. Yorgunluk Şiddeti Ölçeği medyan puanı 5 olarak bulunmuş olup, yorgunluğun günlük aktiviteleri negatif etkilediğini göstermektedir. Tedavi öncesi değerlendirilen 51 hastanın polisomnografi sonuçlarında; medyan uyku etkinliği %88,2; Evre 3 %22,5; Rapid Eye Movement (Hızlı Göz Hareketi) uykusu %17,67; Apne Hipopne İndeksi 7; ortalama oksijen satürasyonu %92,37 ve en düşük oksijen satürasyonu %82,33 olarak saptanmıştır. Hastalarımızın 23'ünde (%45) Apne Hipopne İndeksi ≥5/saat saptanırken, 11'inde (%21,6) Apne Hipopne İndeksi ≥15/saat bulunmuştur. Çalışmanın dikkat çekici bulgusu, altı aylık antifibrotik tedavinin ardından polisomnografi kontrolü yapılabilen 20 hastanın (dokuz hasta nintedanib, 11 hasta pirfenidon) değerlendirilmesiyle elde edilmiştir. Tedavi sonrası uyku etkinliği, ortalama satürasyon ve ortalama Rapid Eye Movement (Hızlı Göz Hareketi) uykusu satürasyon parametreleri kötüleşirken; Wake Time After Sleep Onset (Uyku Başlangıcından Sonra Uyanıklık) ve Evre 1 parametrelerinde artış saptanmıştır. Aynı zamanda Pittsburgh Uyku Kalitesi Endeksi kötüleşmiştir. Kontrol polisomnografisi yapılabilen hastalarda tedavi sonrası polisomnografi sonuçları ile anket testlerinin sonuçları arasındaki korelasyon incelendiğinde; Epworth Uykululuk Ölçeği ile Apne Hipopne İndeksi süresi, en uzun Apne Hipopne İndeksi süresi, ortalama desatürasyon parametreleri ile anlamlı korelasyon izlenmiştir. Yorgunluk Şiddeti Ölçeği ile oksijen satürasyonu
Özet (Çeviri)
Our study aimed to evaluate the effects of antifibrotic treatment on sleep quality, fatigue level and polysomnographic parameters in patients with Idiopathic Pulmonary Fibrosis. It is known that sleep disorders are an important comorbidity in patients with Idiopathic Pulmonary Fibrosis. No study investigating the effects of antifibrotic treatments on sleep quality and polysomnographic parameters was found in the literature. The mean age of 52 Idiopathic Pulmonary Fibrosis patients included in the study was 69.13±8.48 years, and 75% of the patients were male. In the history characteristics, 14 patients (27%) were found to have family history of interstitial lung disease. 43 of the patients (82.7%) were interpreted as usual interstitial pneumonia, and the rest as possible usual interstitial pneumonia. The mean Pittsburgh Sleep Quality Index score of the patients before treatment was found to be 17. This value shows that the subjective sleep quality of the patients is significantly impaired. The median score of the Fatigue Severity Scale was found to be 5, indicating that fatigue negatively affects daily activities. In the polysomnography results of 51 patients evaluated before treatment; median sleep efficiency was 88.2%; Stage 3 was 22.5%; Rapid Eye Movement sleep was 17.67%; Apnea Hypopnea Index was 7; mean oxygen saturation was 92.37% and the lowest oxygen saturation was 82.33%. While Apnea Hypopnea Index was ≥5/hour in 23 (45%) of our patients, Apnea Hypopnea Index was ≥15/hour in 11 (21.6%). The remarkable finding of the study was obtained by evaluating 20 patients (nine patients nintedanib, 11 patients pirfenidone) who could be controlled with polysomnography after six months of antifibrotic treatment. While sleep efficiency, mean saturation and mean Rapid Eye Movement sleep saturation parameters deteriorated after treatment; an increase was detected in Wake Time After Sleep Onset and Stage 1 parameters. At the same time, Pittsburgh Sleep Quality Index deteriorated. When the correlation between the results of post-treatment polysomnography and the results of the questionnaire tests in patients who could undergo control polysomnography was examined; a significant correlation was observed with the Epworth Sleepiness Scale and Apnea Hypopnea Index duration, the longest Apnea Hypopnea Index duration, and mean desaturation parameters. A positive correlation was observed with the Fatigue Severity Scale and the percentage of time with oxygen saturation