Noter senetlerinde sahtelik
Falsehood at the notaries deed
  1. Tez No: 94607
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EJDER YLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
192 tezin turkçe özeti Noterler adalet hizmetlerine yardımcı olan kamu görevlileridir. Noterlerin belgelendirdikleri hukuki işlemler resmi sayılır ve usul hukukunda kesin delil olarak kabul edilir. Noter senetlerinin kesin delil kuvveti sahteliklerinin ispatlanması yoluyla kaldırılabilir. Noter senetlerinin sahtelik iddiasıyla kuvvetten düşürülebilecek bölümleri, noterin kendi gözlemleriyle tespit ettiği ve tutanağa yazdığı kısımlardır. Sahtelik fiilleri noterlerin haksız fiil işlemesi demektir ve hukuki s sorumluluklarını doğurur. Buna ek olarak sahtecilik fiilleri ammenin itimadı aleyhine cürümlerden sayılır ve cezai sorumluluğa yol açar. Sahtelik iddiası defi veya bağımsız bir dava olarak ileri sürülebilir ve her türlü delille ispatlanabilir. Noter senetlerinin sahte olduğuna hükmedilmesi halinde senet iptal edilir ve delil olarak kullanılamaz. İcra tetkik mercii önünde, adi senetlere karşı sahtelik iddiasında bulunulabilir fakat icra tetkik merciinin kararı kesin hüküm oluşturmaz. Sahtecilik fiilleri senedinye ceza mahkemesinde kamu davası açılabilir. Aynı zamanda hukuk mahkemesinde sahtelik davasının derdest olması durumunda, tahkikatın geri olduğu mahkeme, diğer mahkemenin incelemesini beklemeli ve verilecek hükme göre kararım oluşturmalıdır.
Özet (Çeviri)
193 THE ENGLİSH SUMMARY OF THE THESIS Notaries who help to justice services are public officers. Legal transactions which are certificated by notaries are considered legal and in procedure law, they are accepted as decisive evidence. The decisive evidence power of notaries deed can be removed by their falsehood. The parts of notaries deed which can be dropped with the falsehood allegation are the parts which are proved by the notaries own observations and the parts which are written in minutes by the notaries themselves. Falsehood acts means notaries commit tortious acts and this causes their legally responsibilities. In addition to falsehood acts are considered as erimes violating public confidence and it causes criminal responsibilities. Falsehood allegation can be put forward as plea or independent suit and it can be proved by means of all sorts of evidence. If it is proved that the notaries deed are false, the deed is nulllified and it can't be used as an evidence. Falsehood can be claimed against the notes, in front, enforcement court, but the enforcement court's judgement can't form a decisive sentence. Public prosecution can bu sued owing to falsehood acts at the criminal court. At the same time, if the falsehood suit is pending at the court, the court which is behind at the investigate, has to wait for the other court's examination and it must form its judgement according to the sentence.