Kambiyo senetlerinde sahtecilik ve tahrifat fiilleri
Falsification and corruption on negotiable instruments
  1. Tez No: 226075
  2. Yazar: NURULLAH TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kambiyo senetleri, diger senetlere göre sahiplerine (hamil) dava ve takip bakımından ek bir takım güvence sagladıklarından dolayı, ticari hayatta yaygın sekilde kullanılmakta ve sıkça sahtecilik ve tahrifat fiillerine maruz kalmaktadırlar. Kural olarak, sahtecilik veya tahrifat fiillerinden asıl sorumlu olan kisi faildir. Sahtelik ya da tahrifat durumunda fail dısındaki kisilerin sorumluluklarının nasıl olacagı Türk Ticaret Kanununda düzenlenmistir. Türk Ticaret Kanununun 660. maddesi geregi sahtecilik veya tahrifat fiillerinden önce senede imza atanlar eski metne göre, bu eylemlerden sonra atanlar ise degistirilmis metne göre sorumlu olurlar. Türk Ticaret Kanununun 724. maddesinde ise, sahte ya da tahrif edilmis çekle ilgili özel bir düzenleme bulunmaktadır. Buna göre; böyle bir çeki ödeyen muhatap, ortaya çıkacak zarardan sorumlu olur. Bu sorumluluk, kanundan kaynaklanan kusursuz bir sorumluluktur. Bu durumda kesidecinin bir kusuru varsa muhatabın sorumlulugu sona erer. Uygulamada muhatap ve kesidecinin kusur oranları tespit edilmekte ve zarar buna göre paylastırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Negotiable Instruments (Bill of Exchange, Promissory Note and Cheque), provide some additional guarentee, on case and following, to holders in compare with other valuable documents. Therefore, this valuable documents is frequently used in commercial life and exposed acts of falsification or corruption. The perpetrator is responsible for the acts of falsification or corruption as a rule. In this situation, the resposibility of the non perpetrators is provided in the Turkish Commercial Code. The persons, who sign the bill (document) before the falsification or corruption, is responsible for the old text and the person, who signs the bill after it, is responsible for the changed one according to article 660 of the Turkish Commercial Code. In the article 724 of the Turkish Commercial Code, there is a specific provision relating to the falsed or corrupted cheque. According to it, the drawee, who pays this cheque, is responsible for the occuring loss. This responsibility is an objective responsibility arising from law. If there is a fault of drawer, the responsibility of the drawee is finished. In practice, the rates of drawee and drawers? fault are determined and the loss is shared with respect to these rates.