Sağlık okuryazarlığı üzerine bir analiz: Aksaray ili örneği
A study on health literacy: Aksaray province as a case example
  1. Tez No: 946075
  2. Yazar: GÖKHAN ALBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sağlık okuryazarlığı bireylerin sağlık durumlarını etkileyen bir kavramdır. Sağlık okuryazarlığı birçok faktörden etkilenir ve düşük sağlık okuryazarlığı kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirilir. Sağlık okuryazarlığının bireylerin sağlık durumuna olan etkisi dolaylı yoldan sağlık sistemini de verimlilik ve maliyet açısından etkiler. Bu çalışmayla, toplumun sağlık okuryazarlık düzeyinin ve bu düzeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi ayrıca bireylerin ilk tercih ettiği sağlık kuruluşu ile sağlık okuryazarlık düzeyi, gelir düzeyi, eğitim düzeyi ve çalışma durumu arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırma kesitsel tipte bir çalışma olup Aksaray ili merkez 10'nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş arası 370 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu ve sağlık okuryazarlığı ölçeği (HLS-SF12) uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve analiz yöntemi olarak bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova), Spearman korelasyon testi ve ki-kare analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Health literacy is a concept that affects individuals' health status. It is influenced by many factors, and low health literacy is associated with poor health outcomes. The impact of health literacy on individuals' health also indirectly affects the healthcare system in terms of efficiency and cost. This study aims to determine the level of health literacy in the community and the factors influencing it, as well as to examine the relationships between individuals' preferred healthcare institutions and their health literacy level, income level, education level, and employment status. The research is a cross-sectional study conducted with 370 individuals aged 18–65 who applied to the No. 10 Family Health Center in the city center of Aksaray. A sociodemographic data form and the Health Literacy Scale (HLS-SF12) were used as data collection tools. It was determined that the data were normally distributed, and the following statistical methods were applied: independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Spearman correlation test, and chi-square analysis.