Katı atık tesisi yer seçiminde hibrit çok kriterli karar verme yöntemleri: Şanlıurfa örneği
Hybrid multi-criteria decision making methods in solid waste plant site selection: The case of Şanlıurfa
  1. Tez No: 946080
  2. Yazar: MUHAMMET ENES ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüz dünyasında ekonomik büyüme, nüfus artışı ve buna bağlı olarak üretim ve tüketim faaliyetlerinin sürekli bir artış göstermesi, çevresel sürdürülebilirliği tehdit eden birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu çevresel sorunların başında ise çevre kirliliği gelmektedir. Çevre kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri olan katı atıklar, özellikle büyük şehirlerde ve hızla gelişen kent merkezlerinde ciddi bir çevresel baskı unsuru haline gelmiştir. Katı atıkların kontrolsüz ve düzensiz biçimde depolanması; hava, su ve toprak kalitesini olumsuz yönde etkilemekte, ekosistem dengesini bozmakta ve insan sağlığı açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Bu durum, yalnızca bireysel yaşam kalitesini değil, aynı zamanda şehirlerin planlama, altyapı ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini de doğrudan etkilemektedir. Katı atık yönetimi, özellikle yerel yönetimler açısından çözülmesi gereken kritik çevre ve altyapı problemleri arasında yer almaktadır. Yerel yönetimler, artan atık miktarı karşısında mevcut tesislerin kapasitelerini artırmak veya yeni tesisleri kurmak zorunda kalmaktadır. Bu kapsamda, doğru yer seçimi yapılmadan kurulan katı atık tesisleri, çevresel, ekonomik ve toplumsal açıdan geri dönülmesi güç sorunlara yol açabilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin nüfus artış oranı en yüksek illerinden biri olan Şanlıurfa'da, yeni bir katı atık tesisi için uygun yer alternatiflerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Söz konusu problem, karmaşık yapısı ve çok sayıda kriterin eş zamanlı dikkate alınmasıgerekliliğinden dolayı, çok kriterli karar verme teknikleri ile analiz edilmiştir. Gerçek yaşam problemlerine uygulanabilir, sistematik ve nesnel bir çözüm önerisi sunmak amacıyla hazırlanan bu çalışmada, karar verme sürecinin daha etkin ve rasyonel şekilde yürütülmesi hedeflenmiştir. Çalışmada değerlendirilen beş farklı alternatif alan, literatürde yer alan çalışmalar, ilgili yasal mevzuat hükümleri ve konuya dair uzman görüşleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Alternatiflerin değerlendirilmesinde dikkate alınan dokuz kriter; çevresel hassasiyetler, teknik uygunluk, ekonomik maliyetler ve sosyal etkiler gibi faktörleri kapsamaktadır. Bu kriterlerin ağırlıklandırılmasında, karar vericilerin bilgi ve yargılarını sistematik bir biçimde modele dâhil etmeyi mümkün kılan ve objektifliğe yakın sonuçlar veren SWARA yöntemi tercih edilmiştir. Alternatiflerin sıralanmasında ise farklı mantıksal temellere dayanan MAIRCA, WPM, OWA, MOOSRA ve COCOSO yöntemleri SWARA yöntemi ile birleştirilerek hibrit modeller geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin birlikte kullanılması, yönteme özgü varsayımların etkisini azaltmakta ve kararların sağlamlığını artırmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, yerleşim alanlarına uzaklık kriteri en yüksek ağırlığa sahip kriter olarak öne çıkarken, arazinin maliyeti kriteri en düşük ağırlığı almıştır. Nihai değerlendirme sonucunda, beş farklı alternatiften biri, tüm kriterler ve yöntemler açısından en uygun seçenek olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Atık Yönetimi, Çok Kriterli Karar Verme, COCOSO, SWARA, MAIRCA, MOOSRA, WPM, OWA, Katı Atık Tesisi Yer Seçimi
Özet (Çeviri)
In today's world, economic growth, population growth and production and consumption habits are constantly increasing, and many problems that threaten the sustainability of density emerge. At the top of this article is environmental pollution. Solid waste, one of the most important causes of environmental pollution, has become a serious stress pressure element, especially in big cities and rapidly oppressed urban centers. Uncontrolled and regular shaping of solid waste; affects the negative deterioration of air, water and soil, disrupts the balance of the ecosystem and creates significant risks in terms of human health. In this case, it directly affects not only the individual living space but also the planning, infrastructure and sustainable development goals of cities. Solid waste management is among the critical environmental and infrastructure solutions, especially when viewed from the perspective of local governments. Local governments need to increase the capacities of existing facilities or wait for new facilities to meet the increasing amount of waste. This ability can lead to economically and socially recyclable power management in established solid waste facilities by making the right location selection. This effective, in Şanlıurfa, one of the provinces with a high population growth rate in Türkiye, the evaluation of suitable location alternatives for a new solid waste generation continues. The problem in question, due to the complex structure and the necessity of not monitoring many criteria simultaneously, has been analyzed with multi-criteria decisionmaking techniques. It has been developed to provide a systematic and objective solution solution applicable to real-life problems, and it is aimed to progress the decision-making process more effectively and regularly. The five different alternative areas evaluated in the study were determined by considering the studies in the literature, relevant legal regulations and specializations on the subjects. The nine criteria considered in the evaluation of the alternatives include features such as their characteristics, technical features, economic developments and social impacts. In the weighting of these criteria, the SWARA method, which enables the systematic inclusion of the knowledge and judgments of the decision makers into the model and provides results close to objectivity, was preferred. The ranking of the alternatives is a hybrid model system by combining the SWARA method based on different blocks based on the MAIRCA, WPM, OWA, MOOSRA and COCOSO methods. The use of these methods together reduces the specific lengths of the methods and increases the robustness of the decisions. As a result of the analyses, the settlement density distance criterion stood out as the criterion with the highest weight, while the land cost criterion had the lowest weight. As a result of the final evaluation, one of the five different alternatives was determined as the suitable option in terms of all faults and maintenance. KEYWORDS: Waste Management, Multi-Criteria Decision Making, COCOSO, SWARA, MAIRCA, MOOSRA, WPM, OWA, Solid Waste Facility Site Selection