Lyıng flat hareketinin gelişimi ve sonuçları: Beliren yetişkinlere yönelik nitel bir araştırma
The development and results of the lying flat movement: A qualitative research on emerging adulthood
  1. Tez No: 946079
  2. Yazar: RÜSTEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SEDAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma, beliren yetişkinler arasında yayılan lying flat hareketinin gelişimini ve sonuçlarını beliren yetişkinlerin perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır. Lying flat hareketi; toplumsal baskılar, ekonomik belirsizlikler ve bireysel tatminsizlikler gibi etkenlerle beliren yetişkinlerin minimal yaşam tarzına yönelimini ifade etmektedir. Nitel araştırma desenine uygun olarak yürütülen çalışmada yarı yapılandırılmışgörüşme formu kullanılmıştır. Bireysel ve odak grup görüşmeleriyle elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Katılımcılar, lying flat hareketini ekonomik baskılar, kariyer kaygıları ve toplumsal beklentilere karşı bir direnç ve alternatif yaşam biçimi olarak tanımlamıştır. Hareketin bireysel özgürlük, psikolojik rahatlama ve yaşamdan tatmin gibi olumlu etkiler yarattığı; buna karşılık toplumsal uyumdan uzaklaşma, motivasyon kaybı, belirsizlik ve sosyal izolasyon gibi olumsuz sonuçlara da yol açtığı belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların sosyal ilişkilerinde daha seçici davrandıkları ve benzer değerlere sahip bireylerle ilişki kurma eğilimi gösterdikleri gözlemlenmiştir. Akademik yaşamda ise bu tarzın bazı bireylerde performans düşüşüne, bazılarında ise içsel huzur ve denge sağlamasına katkı sunduğu görülmüştür. Araştırma sonunda, beliren yetişkinlerin bu hareketi benimsemelerinde rol oynayan temel dinamikler tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the development and outcomes of the lying flat movement among emerging adults from their perspective. The lying flat movement refers to the tendency of emerging adults to adopt a minimalist lifestyle due to factors such as social pressures, economic uncertainties, and individual dissatisfaction. Conducted in accordance with a qualitative research design, the study evaluated data obtained through semi-structured individual interviews and focus group discussions using thematic analysis. Participants defined the lying flat movement as a form of resistance against economic pressures, career concerns, and social expectations, as well as an alternative lifestyle. It was determined that the movement has positive effects such as individual freedom, psychological relief, and satisfaction with life; however, it also leads to negative outcomes such as a departure from social conformity, loss of motivation, uncertainty, and social isolation. Additionally, it was observed that participants were more selective in their social relationships and tended to form connections with individuals who share similar values. In academic life, this lifestyle has been found to contribute to a decline in performance in some individuals and to inner peace and balance in others. At the end of the study, the fundamental dynamics that play a role in emerging adults' adoption of this movement were discussed, and recommendations for future research were made.